Улиците на Истанбул директно показват контрастните чувства около първото посещение на Бенедикт XVI с плакати и постери срещу идването му. Турските власти потвърдиха , че по време на посещението му той ще посети и джамията Суилтан Ахмет, известна с името “Турската джамия”.

Говорителят на Ватикана каза, че тя ще е израз на доброто му отношение към исляма.

Днес папата поздрави турския народ и изрази своето приятелство към Турция от Площада Свети Петър в Рим пред 50 000 поклонници, но по същото време в Истанбул няколко хиляди привърженици на радикалната ислямистка партия Шадет демонстрираха срещу неговото посещение.

Водачът на партията, бившият премиер Нехметин Ербакан разпространи над един милион бюлетини, призовавайки за масово участие. Очакванията на организатори за масово участие бяха охладени от властите, които отцепиха зоната на площад “Чаглаян”. Събралите се бяха 4 000, а още толкова полицаи, както и хеликоптери от въздуха, контролираха за провокативни прояви.

Мустафа Кая, говорител на Партията на щастието: “Папата идва в Турция два месеца след като обиди нашия Пророк Мохамет в Регенсбург. Той не носи нищо добро. Нарече Мохамет терорист. За нас папата е кръстоносец. Днес ние протестираме срещу неговото идване, защото смятаме извинението му за формално и недостатъчно. Искаме той да се извини ясно.”

Визитата на Бенедикт XVI се очаква отдавна с голям интерес. Това е първото му посещение в мюсюлманска страна. Пътуването на папата е важно, както за помирението между исляма и християнството, така и за сближаването на католиците с православните.

Бенедикт XVI ще посети джамията Султан Ахмед, известна като Синята джамия и така ще стане вторият след Йоан Павел Втори глава на Римокатолическата църква, който стъпва в мюсюлмански храм. Турция, която е най-голямата мюсюлманска държава на Eвропейския континент, много остро разкритикува спорните изявления на папата за войнствеността на исляма, направени преди 2 месеца при посещението му в Германия.

Турските религиозни и светски власти очакват да чуят от Бенедикт XVI, че ислямът е мирна религия. От своя страна папата ще се застъпи за правата на християните в Турция и ще иска връщането на всичките имоти на църквата. Основен повод за пътуването до Истанбул е срещата с вселенския патриарх Вартоломей Първи.

Макар да няма върховенство над православните християни по света, патриаршията в Истанбул има важно символично значение и срещата между двамата може да бъде нова стъпка за сближаване между двете течения на християнството, възникнали след схизмата през 1054 година.