Този храм има девет кондики, в които са записвани всички важни за местната християнска общност събития през 19 век. Своеобразните църковни дневници са единствените документи за историята на града по време на османското владичество.
Тогава българите нямат своя администрация, така че когато се строи училище или читалище, това се записва в кондиката на храма.
Йорданка Петкова - главен уредник в Регионален исторически музей Търговище: “Записите в нея се явяват един основен събитиен източник за развитието на града през Възраждането. Тези кондики отразяват именно навлизането и утвърждаването на християнския елемент в нашия град.”
Най-старата намерена църковна кондика е публикувана във фототипно издание. В него могат да се видят копия от страниците на автентичния документ и техния прочит. Според записите църквата в града е много по-стара, отколкото се знаеше досега.
Отец Димитър Захариев: “Правим 155 години на нашия храм, но преди това имаме едно кандило, което показва с надпис, че от 1783 година е имало църковен живот в този град. “
Днес храмът също пази своя кондика. В нея се записват събитията от съвремието, които ще станат история.
