Като смени курса, президентът Джордж Буш пожертва министъра на отбраната, в опит да получи подкрепа за крайно непопулярната война в Ирак, коментира “Франс прес”. Ръмсфелд ще бъде заменен от бивш директор на ЦРУ.

Доналд Ръмсфелд си отива от Пентагона след поредица от скандали, провали и войни. Като военен министър при Буш син Доналд Ръмсфелд ще бъде запомнен като архитектът на дългата война с тероризма. Принадлежи към така наречените ястреби - твърдолинейните и войнолюбиви политици. Критикуван е, че преувеличи данните на разузнаването за връзки между Ирак и Ал Каида, които бяха използвани за мотив за военната операция. Не оцени достатъчно добре как да проведе окупацията и следвоенното възстановяване на Ирак - въпреки съветите, че са нужни стотици хиляди военни, той осъществи мисията с под 150 000 души. Допусна множество стратегически и тактически грешки, благодарение на които Ирак затъна в междуетническо насилие. Не реагира адекватно и по време на скандала със снимките с изтезания на затворници в Абу Гариб. Обвиняват го и затова, че е отчуждил традиционни съюзници на САЩ, във време, когато Вашингтон се опитваше да създаде широка коалиция за Ирак.

Доналд Ръмсфелд - мин. на отбраната в оставка: “Вие мислите за Европа като за Германия и Франция. Аз не смятам така. Мисля, че това е Стара Европа. Ако погледнете към НАТО-вска Европа днес, центърът на тежестта се измества на изток".

Наследникът на Ръмсфелд е негова крайна противоположност. Номинираният за министър на отбраната Робърт Гейтс е член на така наречената Група за Ирак, ръководена от бившия държавен секретар Джеймс Бейкър, която прави препоръки за промяна на стратегията в Ирак. От обикновен чиновник в ЦРУ Гейтс преминава йерархията и застава начело на управлението. Бил е заместник на съветника по националната сигурност при Буш баща.

Боб Гейтс - номиниран за министър на отбраната: “Заради нашите дългосрочни стратегически интереси, тъй като нашите национални интереси и вътрешната сигурност са изложени на риск, за това, че толкова синове и дъщери във въоръжените ни сили са в беда, не се поколебах, когато президентът ме помоли да се върна на служба”.

За разлика от арогантния Ръмсфелд, Боб Гейтс е известен с дипломатичния си език и с реалистичните виждания.

Оставката на Доналд Ръмсфелд го лишава от възможността да се позове на имунитет. Той вече ще може да бъде преследван съдебно заради ролята му в измъчванията на затворници в Гуантанамо.

Според адвокатите на затворниците и правозащитни сдружения, сега ще има условия за съдебни преследвания срещу бившия американски министър на отбраната както в Съединените щати, така и в други страни.

По мнението на правозащитниците той е архитектът на американската програма за изтезания - човекът, разрешил редица средства за физически и психологически тормоз в Гуантанамо - от използването на кучета до сексуални унижения.

Центърът за конституционни права и още няколко правозащитни организации се готвят да подадат жалба срещу Ръмсфелд и други лица по обвинение в мъчения пред германски съд. Това може да стане по силата на принципа за универсална юрисдикция, който разреши съдебно преследване срещу бившия чилийски диктатор Аугусто Пиночет в Испания.

Иракски политици посрещнаха с радост отстраняването на Доналд Ръмсфелд. Бившият военен министър е смятан за отговорен за много от днешните проблеми и страдания в Ирак.

Иракчаните свързват името на Ръмсфелд с операция "Шок и ужас" - безмилостните бомбардировки в първите дни на войната. Ще го запомнят и с разформироването на въоръжените сили, в резултат на което много военни сунити останаха без работа. Много хора в Ирак са на мнение, че Ръмсфелд е трябвало да бъде сменен много отдавна. Сега наричат оставката му "събуждане на американската съвест" след продължаващото вече три години насилие между сунити и шиити.

Повечето хора не смятат, че смяната на върха на Пентагона и на политиците в Конгреса ще донесат промяна в политиката на Вашингтон към Ирак.