
Трима души пострадаха сериозно, а десетина други получиха по-леки наранявания в резултат на инцидента. Причината за пожара все още не е известна. Властите обаче предприеха изключителни мерки за потушаването му, като изпратиха на мястото над 30 противопожарни и аварийни коли.
Все пак миналата нощ премина спокойно в сравнение с предходната, когато групи младежи подпалиха три автобуса в парижки предградия.
Инцидентите пробудиха опасения от повторение на безредиците отпреди година, когато големите градове на Франция станаха арена на масов вандализъм и палежи на автомобили. Тази седмица френски вестник цитира доклад на службите за сигурност, според който условията за повторение на размириците все още са налице.
Журналистите очевидно са стигнали до същите заключения. Според Франс прес представители на френски и чуждестранни медии от няколко дни обикалят предградията, търсейки признаци за предстоящи безредици, въпреки предупрежденията, че присъствието на телевизионните камери може да предизвика младите анархисти към действие.
Френският министър на вътрешните работи Никола Саркози съобщи, че ще бъде подсилено полицейското присъствие, за да бъдат защитени автобусите, които пътуват през "чувствителни зони". Причина за мярката бяха нападенията срещу няколко автобуса в предградие на Париж и близо до Лион. Полицаите в цялата страна имат нареждане да бъдат особено бдителни днес, когато се навършва една година от началото на размириците във Франция.
Около 600 души проведоха мълчаливо шествие в северното парижко предградие Клиши су Боа, където започнаха безредиците. На 27 октомври 2005 г. две момчета-имигранти на 15 и 17 г. загинаха от токов удар, докато бягаха от полицията. Въпреки спорните обстоятелства около тяхната смърт, тя възпламени искрата на насилието.
Същата вечер разгневени младежи се втурнаха да палят автомобили и да замерят полицаите с камъни. За дни вълната на насилието обхвана и други градове на Франция, заливайки стотици квартали, населени с имигранти. Освен че палеха коли и автобуси, младежите изляха своя гняв и върху обществени и бизнес сгради.
На 8 ноември правителството на Доминик дьо Вилпен обяви извънредно положение и въведе мерки, които Франция не беше виждала от времето на войната с Алжир. Те даваха право на властите да налагат вечерен час и да претърсват домове. След това насилието започна да стихва.
На 14-и ноември президентът Жак Ширак в телевизионно обръщение към нацията осъди дискриминацията срещу имигрантските общности, но предупреди с безкомпромисни действия всички, които нарушават закона. Три дни по-късно полицията обяви, че положението е напълно овладяно.
Безредиците обаче разтърсиха из основи кабинета на Вилпен. Освен материалните щети, възлизащи на 160 милиона евро, те засегнаха дълбоко и структурата на френското общество и накараха правителството да обяви редица мерки за интегрирането на имигрантските общности, които включваха 100 милиона евро за местни организации и прекратяване на етническата дискриминация на работното място.