Четиримата най-богати африканци разполагат с повече лично богатство от половината от населението на континента, което възлиза на около 750 милиона души, сочи нов доклад на организацията срещу бедността Oxfam, предаде БГНЕС. В него се отправя остро предупреждение, че нарастващото неравенство застрашава демокрацията и затруднява борбата с бедността.
В доклада поименно е посочен само нигерийският милиардер Алико Данготе, най-богатият човек в Африка. По данни на списание „Форбс“, останалите трима в челната четворка са южноафриканците Йохан Рупърт и Ники Опенхаймер, както и египетският бизнесмен Насеф Савирис.
Според Oxfam богатството на африканските милиардери се е увеличило със 56% за последните пет години, като за най-богатите от тях растежът е още по-висок. Почти половината от 50-те най-неравнопоставени държави в света се намират в Африка, се казва още в анализа.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Правителствените политики системно облагодетелстват богатите, като същевременно не осигуряват достатъчна подкрепа за най-бедните. Повечето африкански страни не прилагат ефективно прогресивно данъчно облагане, което би могло да ограничи неравенството.
Oxfam също така обвинява регресивните политики на Международния валутен фонд (МВФ) и нелегалните финансови потоци, вкл. укриването на богатства в офшорни зони, за задълбочаването на социалните и икономически различия.
Нарастващото неравенство, според организацията, подкопава демократичните процеси, пречи на системната борба с бедността и влошава климатичната криза, като богатите използват политическото си влияние, за да блокират или отклоняват политики в полза на най-бедните слоеве.
В Нигерия – най-голямата демокрация в Африка – например, цената на участие в избори е толкова висока, че изключва мнозина кандидати заради липса на средства. Наред с това, купуването на гласове е масова практика в страна, където десетки милиони хора живеят в крайна бедност.
Въпреки сериозността на проблема, почти 90% от африканските държави са отстъпили от политики за данъчно облагане, права на труда и минимални заплати от 2022 г. насам – области, които според Oxfam са ключови за намаляване на неравенството.
Организацията препоръчва пълна реформа на данъчните администрации на континента. Данъчните системи в Африка в момента са почти три пъти по-малко ефективни в преразпределението на доходите от най-богатия 1% в сравнение със средната стойност в световен маща
Освен това, Африка губи около 88,6 милиарда долара годишно поради нелегални финансови потоци, а анализ на данъчните системи в 151 държави показва, че Африка е единственият регион в света, в който не са увеличени ефективните данъчни ставки от 1980 г. насам.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK