Магистратите оставиха на законодателните власти да решат дали да легализират гей-браковете, или да одобрят някакъв друг вид съюз между еднополови. Решението е в резултат на иск от страна на седем гей-двойки, които смятат, че правото да сключат брак е заложено в конституцията.

Синди, Морийн и двете им деца очакват решението на съда вече осем месеца. Двете са заедно от 32 години и искат да бъдат семейство в пълния юридически смисъл на това понятие. Сега Върховният съд на Ню Джързи ги постави на равна нога със съпружеските двойки. Но даде на законодателите шест месеца, за да решат в каква правна рамка да поставят хомосексуалните връзки.
Тезата на техния адвокат е, че конституцията на Ню Джързи гарантира свобода и равенство, следователно трябва да им даде право да сключат брак. Съдът приема аргумента, но твърди, че проблемът е не в прилагането на традиционната дефиниция за брак по отношение на еднополовите двойки, а в нееднаквото разпределяне на облагите и привилегиите спрямо едната от две иначе равностойни обществени групи. Епископите Марк Харис и Денис Уинслоу, които фигурират в колективния иск, отдавна чакат тези облаги, както и правото да бъдат наричат своята връзка "семейство".

Въпросът за хомосексуалните бракове занимава американските политици повече от десетилетие. На 7 ноември жителите на 8 щата ще решат дали да включат в конституциите си поправка, която забранява гей браковете. Проблемът се изостри още повече, когато Масачузетс стана първият и засега единствен щат, който узакони гей браковете. Шест други щата признаха повечето права на хомосексуалните семейства, но им дадоха определението "граждански съюзи" или "домашни партньорства". Сега политическият вятър обърна посоката си. Четиридесет и пет щата, както и федералното правителство приеха закони, забраняващи гей браковете.

***
Въпросът за гей-семействата ще бъде поставен и на започналата днес в София годишна среща на Международната асоциация на гейове и лесбийки.