В Ерусалим той се срещна с израелския премиер Ехуд Олмерт, с когото обсъдиха палестинския въпрос и начините за действие с палестинската власт. Предвидено е утре Блеър да се срещне с палестинския президент Махмуд Абас, съобщиха палестински източници. В понеделник британският премиер ще посети Бейрут.

Преди да отпътува за Близкия изток, Тони Блеър се опита да охлади страстите около призивите за преждевременно оттегляне от властта.
В първата си реч, след като преди два дни обяви, че до една година ще подаде оставка, премиерът призова за прекратяване на вътрешнопартийните междуособици. По думите му така лейбъристите рискуват да загубят следващите избори: "Няма да спечелим, ако взаимно си отправяме лични нападки. Това отблъсква хората и ги кара да смятат, че отново мислим за себе си, а не за тях. Ще спечелим, ако се фокусираме върху идеите и политиката - ако гледаме навън, а не навътре."

Блеър призова своите съпартийци да загърбят дрязгите и да изложат ясните си позиции по важни за страната проблеми, като сигурността, имиграцията, проблемите в пенсионната система и глобалното затопляне.

Мнозина се надяваха, че обещанието на Блеър да напусне поста си до една година, ще уталожи броженията в редиците на лейбъристите. Вчера обаче стана ясно, че това не е лесна задача, след като бившият вътрешен министър Чарлс Кларк отправи язвителни нападки към финансовия министър Гордън Браун. Браун се спряга за заместник на Блеър на лидерския пост в партията, а следователно и за премиер. Допълнителен удар за Браун са резултатите от допитване, публикувано днес от вестник "Гардиън". Според 33 на сто от запитаните смятат, че той може да осигури изборна победа за лейбъристите, а 52 на сто предпочитат друг.