Срещата подготвя извънредното заседание на външните министри на 25-те, в която ще участва и генералният секретар на организацията Кофи Анан.

Преди срещата в петък се засилва натискът над европейските държави да решат коя колко войници ще изпрати в Южен Ливан и при какви условия. “Франс прес” цитира говорителката на върховния представител на Евросъюза за външната политика и сигурността Хавиер Солана, според когото европейският принос в мироопазващите сили може да е около 4 000 души. Това обаче е малка цифра в сравнение с 15-те хиляди, които трябва да достигне разширеният състав на ЮНИФИЛ, отбелязва агенцията. Италия обяви, че ще изпрати 3 000 войници и изрази готовност да оглави международния контингент. Идеята срещна подкрепата на Великобритания, Израел, Ливан и Русия. Премиерът Романо Проди обаче отново настоя за резолюция на ООН, която ясно да определи мандата на миротворците. В интервю за “Асошиейтед прес” бившият командващ на италианския мироопазващ контингент по време на войната в Ливан през 1982 г. изрази опасенията си относно бъдещата мисия на ООН в Южен Ливан.

Ген. Франко Анджиони, ръководител на италианския мироопазващ контингент в Ливан през 1982 г.: "Намесата в полицейската операция на ливанското правителство в ситуация, в която населението е отчаяно от това, което е преживяло - използването на оръжие в подобна операция е изключително опасно".

Гърция ще изпрати военноморски части, но засега не планира да изпрати сухопътни сили в южен Ливан, заяви гръцки правителствен говорител. Около хиляда души протестираха снощи пред израелското посолство в Атина срещу гръцкото участие в мироопазващата мисия.