След гласуването на резолюция 17-01 генералният секретар на ООН Кофи Анан е провел разговори с премиерите на двете страни Ехуд Олмерт и Фуад Синьора. Още преди днешните заседания на правителствата на двете страни премиерите са дали гаранции на Кофи Анан, че резолюцията ще бъде изпълнена.

Кофи Анан призова бойните действия да спрат още сега, като уважение към духа и съдържанието на резолюцията на ООН и за да бъдат спестени нови жертви. Израел призова Ливан да разположи колкото се може по-скоро своята армия в южните райони на страната. Израелската армия Цахал ще напуска своите позиции само когато ливански части са готови да ги заемат. Говорител на Цахал изрази надежда дислокацията на ливанската войска да започне още през следващата седмица. Европейският съюз ще участва със значителен контингент в бъдещите умиротворителни сили по границата.

Франция веднага изяви готовност да се включи в умиротворителните сили. 200 френски военнослужащи са в състава на сегашния контингент от 2 хиляди сини каски ЮНИФИЛ. Италия може да изпрати между 2 и 3 хиляади бойци, съобщи министърът на отбраната.

Ливанското правителство отложи за неопределено време днешното си извънредно заседание, на което трябваше да обсъди разоръжаването на Хизбула, съобщи преди малко Франс прес. Според министър от кабинета, пожелал анонимност причината за отлагането е отказът на Хизбула да предаде оръжието си. Условието е залегнало в споразумението за прекратяване на огъня.

* * *
Броени часове преди оповестеното спиране на огъня бойните действия продължават. Израелската армия се опитва да унищожи възможно най-много позиции на Хизбула преди примирието да влезе в сила.

В късните следобедни часове израелски кораби и самолети бомбардираха шиитските квартали в Южен Бейрут. Разрушени бяха няколко жилищни сгради и една джамия. Нападението причини смъртта на двама души, от които едно дете. По-рано през деня при нападения срещу различни селища в южен Ливан бяха убити други 14 цивилни. Телевизия ал-Арабия съобщи за седем убити израелски войници в южен Ливан, но тази информация не бе потвърдена. Броят на убитите израелски военнослужащи през вчерашния ден нарасна на 24 души. Това е най-големият брой убити за един ден от началото на конфликта. При ракетно нападение на Хизбула срещу северен Израел бе убит възрастен мъж, а още няколко души са тежко ранени.

* * *

Над 5 милиарда долара ще струва войната на Израел, пише израелският финансов всекидневник Маркър. Преките загуби ще бъдат близо три милиарда. Икономиката ще забави своя ръст, което ще доведе до намаляване с около 2 милиарда долара на брутния вътрешен продукт, който за миналата година бе 129 милиарда.

Преките разходи за бойните действия възлизат на около 2 милиарда и 700 милиона долара. От тях 1 милиард и 100 милиона са разходи за бойните действия. Други милиард и 100 милиона ще бъдат компенсациите , които държавата ще изплати на компании и граждани, пострадали и понесли щети от войната. Близо половин милиард са допълнителните разходи за спешна медицинска помощ, противопожарните и аварийните екипи.

Преки разходи за военната операция - 1,1 млрд. долара
Компенсации за понесени щети - 1,1 млрд. долара
Допълнителни разходи за медицинска и аварийна помощ - 0,5 млрд. долара

Над два милиарда се очаква да бъдат пропуснатите ползи от спада в туристическия сектор и очакваното понижение на ръста на брутния вътрешен продукт. Броят на турситтите ще спадне два пъти, като се очакват само около 250 хиляди души да посетят страната. Като цяло оценките на финансовите наблюдатели са, че войната няма да се отрази чувствително на израелската икономика. Очакваният ръст на брутния вътрешен продукт е над 6 процента, като заради войната може леко да се забави до пет, пет процента и половина. Според министъра на финансите тези разходи няма да увеличат бюджетния дефицит, който ще се движи в рамките на предвидените три процента. Причината е в стабилния икономически ръст на страната през последните 4 години. Войната не предизвика спад в чуждите инвестиции, които през юни достигнаха 6 милиарда и 400 милиона в годишно измерение. В разгара на бойните действия успешно бе приватизирана и държавната петролна комхания Ашдод, от която в бюджета постъпиха 800 милиона долара.