В изказване в Лондон той обясни, че заплахата е свързана с повишената мобилност и миграцията на хората след Втората световна война.

Вестик "Дейли телеграф" коментира днес, че Рийд е подложен на натиск да спре притока на работници от Румъния и България във Великобритания, когато двете страни се присъединят към ЕС.

Британският вътрешен министър подчерта, че страната вероятно се намира в най-продължителния период на заплаха след Втората световна война. Преди месец премиерът Тони Блеър подчерта по повод една година от атентатите на 7 юли, че терористичната заплаха "е нараснала осезаемо" и са планирани и "други жестокости". Джон Рийд каза още, че полицията и службите за сигурност се нуждаят и от подкрепата на обществото.

"Нашите сили за сигурност и държавният апарат предоставят най-необходимите условия за борба с тероризма, но те никога не са достатъчни", заяви Рийд. Той допълни, че националната сигурност е в опасност, защото британските институции и закони не са се адаптирали толкова бързо към сегашната ситуация. Преди днешната реч на министъра депутати от Лейбъристката партия поискаха по-твърди мерки срещу имигрантите.

Те призоваха Рийд да отиде още по-далеч и "да спре новия поток от хора от България и Румъния като затвори границите, докато всички останали страни от ЕС не се съгласят да отворят техните граници".

"Джон Рийд е подложен на натиск да спре притока на чуждестранни работници от Румъния и България във Великобритания, когато двете страни се присъединят към ЕС следващата година, пише в днешния си брой вестник "Дейли телеграф". Статията на главния политически кореспондент Тоби Хелм е озаглавена "Брадва очаква политиката на отворени врати за имигрантите".