Изралеската армията разруши и последния мост над река Литани, с което се прекъсва последния коридор за хуманитарни доставки за Южните части на страна по шосе.

В емоционално изявление на откриването на извънредната среща на външните министри от Арабска лига в Бейрут премиерът на Ливан Фуад Синьора оповести, че при безогледна бомбардировка в село Хула са убити 40 цивилни.

Първите дипломати заедно с генералния секретар на Лигата Амр Муса се събраха в ливанската столица, за да обсъдят как да помогнат на Ливан в тази тежка ситуация.

Същевременно продължават дипломатическите усилия за консенсус по текста на проекторезолюцията за спиране на бойните действия. Франция обяви, че проучва исканията на ливанския премиер за отчитане интересите на неговата страна, която най-много страда от конфликта.

Фуад Синьора – Министър – председател на Ливан: „Ние искаме и то днес, а не утре, покрепа от арабските страни за промени в текста на проекторезолюцията, които да създадат позитивна стъпка напред към трайно решение на конфликта, съобразено с нашите политическа система и вътрешна стабилност.”

Ливан настоява първо Израел да се изтегли от неговата територия и тогава да се дискутират условията за спиране на огъня. От своя страна Тел Авив недоволства от прекалено декларативния характер на проекторезолюцията и иска по-категоричен призив за разполагане на международни сили по границата.

* * *

Хизбула продължи с ракетните нападения срещу селища в Северен Израел

Днес жертви няма. Министърът на вътрешната сигурност на Израел се закани, че операцията в Южен Ливан ще продължи, докато е необходимо за сигурността на страната.

Министърът на вътрешната сигурност Ави Дихтер посочи като главна задача на армията спирането на ракетния обстрел от страна на Хизбула или поне свеждането му до минимум. Израел няма да се съобразява с никакво спиране на огъня, докато армията не го наложи необратимо, т.е. до пълното елиминиране на опасността за Израел. От началото на бойните действия на 123 юли досега Хизбула е изстреляла над 3 000 ракетни снаряда, които отнеха живота на 36 цивилни. Тази сутрин се проведе среща на премиера Ехуд Олмерт с командването на армията след вчерашната ракетна атака от страна на Хизбула, при която загинаха общо 15 военни и цивилни с селището Кфар Гилади.

Премиерът не е дал заповед за разширяване на операцията в Южен Ливан заради бомбардировката. Израелската преса съобщава днес, че армията може да предприеме нападения срещу инфраструктурни обекти и правителствени символи в Ливан. Сухопътната операция в Ливан ще бъде разширена до река Литани, на 20 километра от границата, за да бъдат унищожени бункерите на Хизбула и площадките за изстрелване на ракети. Засега шиитската групировка е отблъсната на около 6-7 километра от границата.

* * *

Дискусиите по проекторезолюцията бяха подновени в централата на ООН в Ню Йорк. Тази вечер се очаква там да пристигнат държавният секретар Кондолиза Райс и външните министри на някои ключови страни. Очаква се и арабска делегация начело с Амр Муса. Тя ще подкрепи ливанските предложения за спиране на огъня, които бяха обсъдени след обяд на срещата на Арабската лига в Бейрут.

* * *

Израелската армия обикновено предупреждава цивилните ливанци за предстоящите си атаки с листовки или съобщения по радиото. Въпреки това, много от жителите отказват да напуснат домовете си.

На стария пазар в Сайда търговията протича както всеки ден. Само на час път с кола южно от третия по големина град в Ливан войната кипи с пълната си сила. Тук обаче ситуацията е спокойна. Поне засега. Преди два дни израелската авиация пусна над града листовки, с които призова населението да се евакуира, тъй като ще обстрелва бази на Хизбула в града и околностите му. Група старци се събира на пристанището за обичайното наргиле и чаша чай. Хората са настроени философски и не се трогват от напрегнатата обстановка. Те са преживели не една война и не се стряскат от хартийки, падащи от небето.

Градът е населен предимно с мюсюлмани сунити. Героят и гордостта на местните жители убитият бивш ливански премиер Рафик Харири, който е роден в Сайда.

Израел се опитва всякак да повлияе на хората, които не са радикални привърженици на Хизбула. Един от начините е да се намеси на честотите на радиостанцията "Ал Нур", контролирана от радикалната групировка, с послания на арабски език, призоваващи ливанците да не позволят на Хизбула да унищожи страната им.

Тази вековна сграда в стария квартал на Сайда е приютила бежанци от южен Ливан. Нито листовките, нито предупрежденията по радиото не са в състояние да ги прогонят. Те казват, че нямат нито сили, нито средства да вървят по-нататък и ще останат тук с надеждата, че войната ще ги подмине.

* * *

Президентът на САЩ заяви, че резолюция на Съвета за сигурност на ООН за Ливан е необходима колкото се може по-скоро. В същото време Буш поиска гаранции, че Хизбула няма да се възползва от резолюцията на ООН за Ливан, предаде Асошиейтед прес. Той направи обръщение за кризата в Близкия изток от ранчото си в Крауфорд, щата Тексас.

Обръщението идва в момент, когато вече има готов проект за резолюция на Съвета за сигурност на световната организация.
Той беше съгласуван с доста преговори между Вашингтон и Париж. И Израел и Ливан изразиха резерви по текста.

С изказването си Буши опита да смегчи различията. От своя страна Държавният секретар Кондолиза Райс заяви, че ще бъдат изслушани възраженията както на Ливан така и на Израел и ще се реши как да им бъде отговорено.

Утре се очаква Райс да замине за седалището на ООН в Ню Йорк където ще бъде обсъден проекта за резолюция.