
Има нови жертви от двете страни в конфликта.
Съветът за сигурност продължава да работи върху условията за евентуално прекратяване на огъня в Близкия изток.
Под израелския въздушен обстрел попаднаха християнски райони в северната част на Ливан и шиитски квартали в Южен Бейрут.
При израелска бомбардировка на четири моста по крайбрежния път, който свързва Бейрут със Северен Ливан , беше прекъсната и последната шосейна връзка между ливанската столица и границата със Сирия.
На юг от Бейрут израелската авиация бомбардира крайбрежното предградие Узай, недалеч от международното летище на столицата. В отговор на израелските удари групировката Хизбула поднови ракетния обстрел по Северен Израел. Няколко десетки ракети се изсипаха над 5 израелски селища.
Властите в Тел Авив започнаха да подготвят бомбоубежища след като лидерът на Хизбула Хасан Насрала предупреди за възможни удари по града, ако израелската армия продължи с бомбардировките си.
Шейх Хасан Насрала - лидер на Хизбула: “Тъй като врагът твърди, че е на път да започне заключителния стадий на нещата, нека да чуе добре днешните ми думи. Ако бомбардирате нашата столица, ние ще бомбардираме столицата на вашата потисническа държава. Ако ударите Бейрут, ислямската съпротива ще удари Тел Авив и ще го направи с божията помощ. “
Тел Авив се намира на стотина километра от ливанската граница и извън обсега на катюшите и ракетите, които изстрелваше досега шиитската групировка. Хизбула заплашва обаче с нови по-силни оръжия.
* * *
Кризата в Близкия изток и възможните пътища за нейното решаване са в центъра на вниманието на Съвета за сигурност на ООН. Петнадесетте представители в Съвета провеждат консултации за условията на евентуално прекратяване на огъня.
Британският премиер Тони Блеър отложи плановете си за триседмична ваканция, за да работи по резолюция на Съвета за сигурност, в която да се настоява за спиране на бойните действия в Ливан.
От Даунинг Стрийт 10 съобщиха, че според Блеър следващите два дни ще бъдат решаващи и той ще продължи своите интензивни дипломатически контакти със световните лидери.
В съобщение на френското президентство за телефонен разговор между британския премиер и френския президент се казва, че Блеър и Ширак съзнават нуждата от бързо споразумение за резолюция на ООН във връзка с конфликта.
И в разговорите вчера в Ню Йорк Съединените щати и Франция не стигнаха до единомислие по предлаганата от тях резолюция за спиране на огъня и разполагане на международни мироопазващи сили.
Франция се придържа към поетапно излизане от кризата - първо прекратяване на бойните действия, после политическо споразумение, а най-накрая разполагане на сили, които ще следят за спазването на споразумението.
Президентската администрация във Вашингтон още не се е произнесла, но от Държавния департамент отрекоха критиките, че Съединените щати създават пречки пред постигането на примирие.