
Израел има намерение да изтласка силите на Хизбулла до река Литани, на около 25 км северно от израелско-ливанската граница. Реката служеше за демаркационна линия на създадената през 1982 г. "зона за сигурност" в Южен Ливан, която остана под израелски контрол до 2000 г.
Матан Вилнаи, депутат: "Това беше единственото възможно решение, защото е очевидно, че трябва да прочистим целия регион в Южен Ливан и да ограничим възможностите на Хизбулла да изстрелва ракети срещу Израел. Преди 20 години моята дивизия направи това само за три часа. Сега ще отнеме повече време, защото обстановката е различна, но в крайна сметка трябва да изтласкаме Хизбулла отвъд река Литани".
В почти всички селища покрай границата започнаха улични сражения с бойци на Хизбулла, в които участват няколко хиляди израелски войници. Интензивните бойни действия в Южен Ливан всеки момент могат да прераснат в цялостна сухопътна офанзива, коментират наблюдатели.
Израел обяви, че след като изтече 48-часовото прекратяване на въздушните нападения, израелските ВВС ще активизират рязко ударите си по обекти на ливанска територия. Вестник “Арец” съобщи днес, че Израел е готов да размени двама държани от него ливански затворници срещу двамата отвлечени от Хизбулла израелски войници. Размяната може да бъде извършена като част от споразумение за прекратяване на огъня.
Междувременно ИТАР-ТАСС предаде, като се позовава на очевидци, че Сирия е започнала частична мобилизация на резервисти, заради опасения, че войната може да обхване целия Близък изток.
Докато войната между Израел и Хизбулла продължава, световната дипломация се опитва да намери решение на конфликта. Първите дипломати на Евросъюза се събраха в Брюксел на извънредна среща за кризата в Близкия изток. В разговорите участва и българският министър на външните работи Ивайло Калфин.
В първоначалния проект външните министри от Европейския съюз призоваха за незабавно спиране на огъня между Израел и Хизбулла.
Великобритания, Германия и Чехия обаче предложиха нов текст на декларацията, в който се призовава за "прекратяване на бойните действия", без да се посочва конкретна дата.
Външните министри обаче не успяха да постигнат съгласие по текста на декларацията. Те призоваха за незабавно прекратяване на "враждебното поведение".
Другият основен въпрос, който външните министри обсъдиха, беше мандатът на мироопазващите сили, които ще бъдат разположени в Ливан.
***
Конфликтът в Близкия изток доведе сериозни икономически загуби и за Израел, и за Ливан. Щетите се оценяват на милиарди. БВП на Израел е намалял с един процент, изчислено на годишна основа, или 1,7 милиарда долара. Всеки ден за финансиране на бойните действия отиват близо 23 милиона долара.
В общата сума са включени стойността на унищоженото имущество, разходите за финансиране на бойните действия, компенсациите, които се изплащат на работници и работодатели в северните райони на Израел за принудителен престой и намалението на постъпленията от данъци. До края на август загубите от войната се очаква да достигнат 12 милиарда.
Само седмица след началото на военните действия преките загуби за ливанската икономика бяха изчислени на около 2 милиарда долара. Сега сумата е нараснала многократно.
Сирия се съгласи да снабдява Ливан с бензин от стратегическите си резерви, за да компенсира недостига в страната, възникнал заради израелската въздушна и морска блокада. Не е ясно как бензинът ще бъде транспортиран през границата, след като израелските бомбардировки прекъснаха главния път между двете страни.
Ливан, който от десетилетия не разполага със собствена петролна рафинерия, разчита за снабдяването си с бензин и други горива на вноса по море.