
Хизбулла въобще не даде отговор на призива на Егеланд. Израелското правителство не възнамерява да определи точна дата за спиране на операцията в Южен Ливан.
През изминалата нощ израелската авиация атакува 51 цели в Ливан, като бяха поразени 37 сгради. При днешните акции загинаха общо 14 цивилни. Една жена и петте й деца бяха погребани под разрушения им дом в село Набатие в Централен Ливан. Други шестима цивилни бяха убити при нападение срещу граничното село Айн Араб.
***
Джордж Буш и Тони Блеър се обявиха за бързо дипломатическо решение на кризата в региона и разполагане на международни миротворчески сили.
”Следващата седмица Съветът за сигурност на ООН отново ще обсъди кризата. Нашата цел е на базата на Член седми от Устава на ООН да бъде изработена резолюция, която да даде ясна рамка за спиране на враждебните действия и даването мандат на международни сили”, заяви Буш.
”В допълнение на това ние смятаме, че е необходимо да се даде тласък на целия близкоизточен мирен процес, който стигна до задънена улица през последните месеци, и който трябва да доведе до признаването на две държави - Израел и Палестина, които ние и международната общност искаме да видим”, добави Блеър.
Двамата лидери призоваха Сирия да използва влиянието си върху Хизбулла, да преустанови нападенията с ракети срещу Израел.
”Утре държавният секретар Кондолиза Райс ще се върне в региона. Тя ще се срещне с лидерите на Израел и на Ливан, за да потърсят възможности за траен мир и стабилност. Дал съм й инструкции да обсъди с тях и да договори текста на резолюция, която да може да мине в Съвета за сигурност на ООН следващата седмица”, каза Буш.
Американският президент се извини на Блеър, че американски самолети са използвали британско летище, без да уведомят Лондон за товара си.
Преди 2 дни британското правителство официално протестира за случая. В началото на седмицата два транспортни самолета, превозващи за Израел лазерни бомби за разрушаване на бункери, са презаредили на летище в Шотландия, което предизвика реакциите на медиите и на правителството.
***
Преди малко повече от час в Израел пристигна държавният секретар на Съединените щати Кондализа Райз.
В този час тя разговаря с премиера Ехуд Олмерт. Израел приема разполагането на международни сили в Южен Ливан. Идеята обаче бе отхвърлена от Дамаск.
Утре Кондолиза Райс ще пристигне в Бейрут, където ще обсъди кризата с премиера Фуад Синьора. Това е втората й визита в региона от началото на тази седмица.
***
Огромното мнозинство от 82 процента от израелците подкрепят военната кампания и смятат, че правителството действа твърде меко. Това показва допитване на вестник “Йедиот Ахронот”. Седемдесет и един процента са за използване на още сила.
За първи път от много време израелците чувстват заплаха за съществуването на Израел. Президентът на Иран неотдавна заяви, че Израел трябва да бъде изтрит от лицето на земята. Социологът Мина Цемах смята, че темата за връзката между Хизбулла и Иран взема връх над обичайните опасения за растящия брой на жертвите или за тактическите грешки.
***
Протестите срещу войната се разрастват и обхващат нови градове във всички краища на света.
Стотици йорданци се включиха в антивоенна демонстрация. Хората обявиха своята подкрепа за народа на Ливан и Палестина и осъдиха американската и израелската политика в региона.
Антивоенен протест се проведе и в Истанбул. Малобройните участници в митинга гориха американски знамена и портрети на Джордж Буш.
В Москва също протестираха срещу войната в Близкия изток. Хората се събраха около американското посолство и осъдиха политиката на САЩ в региона и продължаващите израелски удари срещу Ливан.
Демонстрантите поискаха незабавно спиране на огъня. Около 300 души се включиха в протеста, организиран от комунистическата партия и местни арабски сдружения.
В столицата на Пакистан демонстрацията беше по-многобройна. Хиляди хора преминаха по улиците на Исламабад, като скандираха "Смърт за Америка", "Смърт за Израел", "Америка, ние сме твоята смърт!" Хората настояха президентът Первез Мушараф да обяви свещена война на Израел.
Антивоенната демонстрация в австралийския град Пърт прерасна в сблъсъци с полицията. Участниците осъдиха подкрепата на своето правителство за Израел и поискаха незабавно да бъдат взети мерки за мир в Близкия изток.
Масови антивоенни протести имаше също в Лондон, Виена, във Филипините и Малайзия.