Има риск от вълна от осъдителни присъди срещу България в Страсбург, ако парламентът приеме новия вариант на Наказателно-процесуален кодекс, особено в частта му за организираната престъпност. Това мнение изразиха двама съдии - автори на първата книга за прилагането на правораздаването и пречките пред ефективния процес срещу организираните престъпни групи у нас.

След като репликата "ние ги хващаме, а те ги пускат", се превърна в емблема на отношенията между разследващите и съда, магистратите Лада Паунова и Пламен Дацов дават някои насоки защо се получава така, че усещането за справедливост се губи.

„Съдът е органът, който прилага закона, а не го измисля”, каза Пламен Дацов, съдия в Софийски апелативен съд. По думите му има и недоразумения. Съдия Дацов смята, че действащата формулировка за организирана престъпна група е излишно усложнена и води до недоразумения, а не рядко и до оправдателни присъди.

„Съдът влиза в дебри, в омагьосан кръг, от който няма излизане. Хем трябва да е структурирана, хем не съвсем, хем трябва да има членове, хем не е задължително... Би трябвало да се промени този член или да се махне. Задължително е за такива неща да се питат практикуващите юристи. За да не се стига до кърпенето на парче и после да се скъса”, каза Дацов.

Съдията в Софийския апелативен съд Лада Паунова, която води процеса срещу Маргините, намира, че законът дава и добри възможности за събиране на доказателства, но те не се прилагат. А в други случаи, най-често при подслушване и проследяване, така са приложени, че не са годни за процеса.

„В дело не съм виждала служител под прикритие, контролирана доставка също. Друг проблем е със СРС. Ако не са разрешени по надлежния ред, не е спазена процедурата, ние не можем да ги ползваме”, каза Лада Паунова.

Съдиите обаче признават, че забавянето на произнасяне по протоколи за обиск, какъвто бе случая по Октоподите и доведе до освобождаване на Дамбовците, е лош атестат за колегите им.

„Това е изключително укоримо за един съдия да не се произнесе по такова искане за одобрение”, каза Паунова.

За да бъдат по-добре разбрани, съдиите Паунова и Дацов са привърженици на явното разглеждане на делата, което допуска присъствие на медии в залата.

„Никой не обича съдът, защото винаги има недоволни от решенията”, каза Дацов.