Над 40% от българите не могат да си позволят веднъж годишно едноседмична почивка. Данните са на „Евростат“ и показват, че по тази негативна класация страната ни е на трето място. Пред нас с 46% от населението, което не може да си позволи ваканция, е Гърция. А най-голям е делът в Румъния - 58,6 на сто.

В Западна Европа са на другия полюс - в Норвегия само 9,3% не могат да си позволят подобна почивка. Средното ниво за ЕС е 27 на сто.

Снимка: bTV

Данните на Националната ни статистика обаче показват, че през 2024 г. сме похарчили повече спрямо 2023 г. за туризъм. 3,9 млрд. лева, спрямо 3,3 млрд. Според НСИ предпочитаме родните курорти, спрямо пътуванията в чужбина.

Според проф. Румен Драганов, председател на Института за анализи и оценки в туризма, причината за статистиката на „Евростат“ е, че българите са много заети.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Като кажем „Не могат да си позволят“, не е, защото нямат пари в джоба, а защото са в невъзможност. Има хора, които са в неравностойно положение – на легло, за тях не се сещаме. Други хора гледат животни, няма на кого да ги оставят. Една голяма част работят в туризма, къде да почиват?“, коментира Драганов.

Снимка: bTV

По думите му не трябва да се гледа с тревожност на тези числа. „В скандинавските страни е помислено. Там пенсионерите получават ваучери за почивка, вместо да получават надбавка към пенсията, за да се възстановят. А не с надбавката да отидат и да купят китайски играчки за внуците“, посочи експертът.

Според проф. Драганов най-висок ръст в цените на туристическите услуги е имало през 2022 г. – 12%. Или около 23% е поскъпването в сектора, спрямо 2019 г. Той допълни, че не може да има рязък скок в цените, защото има свръхпредлагане.

Снимка: bTV

„От септември имаме рязко падане на цените. Нашият летен сезон е 2,5 месеца, максимум 3. Не съумяхме да го удължим. В крилата на сезона – май/юни и октомври/ноември чартърите продължават да летят, но има празни седалки. Може да се направят някакви турове в България“, допълни той.

Той уточни, че като пазар, България се явява по-евтина от Гърция и Турция. Същевременно страната ни е по-скъпа дестинация от Египет и Тунис.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK