Според две скорошни оценки на Запада, Кремъл се приближава към реалност, в която скоро ще може да изстреля 2000 еднопосочни дрона „Шахед“ за една нощ.

Генерал-майор Кристиан Фройдинг, командир на щаба за планиране и командване на германското министерство на отбраната, коментира в интервю за Бундесвера, че Русия „се стреми да увеличи още повече производствения капацитет“ на своите „Шахед“.

„Те искат да разширят атаките с дронове, за които току-що говорихме“, каза Фройдинг. „Амбицията е да могат да разположат 2000 дрона едновременно. Трябва да обмислим интелигентни контрамерки“, добави той, цитиран от „Бизнес инсайдер“.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

В отделна оценка Институтът за изследване на войната, мозъчен тръст със седалище във Вашингтон, написа, че използването на дронове тип „Шахед“ от Русия за една нощ се е увеличило с 31% всеки месец през юни и юли.

„ISW оценява, че Русия може да бъде в състояние да изстреля до 2000 дрона за една нощ до ноември 2025 г., ако настоящата тенденция на растеж в използването на дронове продължи“, написаха анализаторите му.

Атака на Русия над Украйна.
Снимка: Getty Images

Те добавиха обаче, че Русия вероятно няма да може да поддържа постоянно 2000 изстрелвания на дронове на ден.

Все пак такъв капацитет би бил значителен скок в сравнение с есента на 2024 г., когато Русия изстрелваше около 2000 дрона на месец в Украйна.

„Шахед“ са ирански дронове с голям обсег и експлозивни глави, чийто обсег варира между 600 и 1200 мили, в зависимост от модела. През тази година Русия непрекъснато увеличава броя на „Шахед“ и дроновете-примамки, които изстрелва нощем срещу Украйна, като наскоро достигна пик от 728 безпилотни летателни апарата в една залп по-рано този месец.

С нарастването на тези цифри Украйна и нейните съюзници се опасяват, че нощните атаки на Русия ще претоварят противовъздушната отбрана на Киев.

Снимка: bg.wikipedia.org

„Ще има 1000 единици на ден и повече. Не се опитвам да плаша никого“, написа на 4 юли Робърт „Мадяр“ Бровди, командир на Силите за безпилотни системи на Украйна, за капацитета на Shahed в Русия.

„Шахед“ е ирански дизайн, но от началото на 2023 г. Русия произвежда свои версии на дрона в специалната икономическа зона Елабуга. Западни правителства и анализатори твърдят, че някои важни части за производството идват от Китай.

През април анализатори от Международния институт за стратегически изследвания написаха, че сателитни снимки показват, че площта на производствените съоръжения на „Шахед“ се е удвоила от 2023 г.

Атака на Русия над Украйна.
Снимка: Getty Images

„Въпреки постоянния поток на Shahed-136 от Иран, Москва инвестира сериозно в собствени производствени съоръжения“, пишат анализаторите от IISS.

Украйна периодично се опитва да нанесе удари по Елабуга с свои дългоразходни безпилотни летателни апарати, но не е ясно дали фабриките са претърпели значителни щети.

Атака на Русия над Украйна.
Снимка: Getty Images

Военното разузнаване на Киев също съобщи през февруари, че е открило производствени маркировки на някои атакуващи дронове, които споменават град Ижевск, което вероятно сочи към друга производствена линия там.

Германският генерал Фройдинг заяви, че срещу такова количество би било безсмислено да се разчита на скъпи западни прехващачи като системата „Пейтриът“ за унищожаване на „Шахед“.

Атака на Русия над Украйна.
Снимка: Getty Images

„По същество се нуждаем от контрамерки, които струват две, три, четири хиляди евро“, каза той. За сравнение, една система „Пейтриът“ струва на американското правителство 1,1 милиарда долара, а една от ракетите й може да струва около 4 милиона долара.

Украйна вече използва многослойна противовъздушна отбрана срещу вълните от „Шахед“, включваща ракети земя-въздух, ракети, изстрелвани от въздуха, и мобилни огневи групи, които се опитват да свалят иранските дронове с картечници. Местният дрон-прехватчик „Стинг“ също става все по-популярен.

Атака на Русия над Украйна.
Снимка: Getty Images

Но Русия изстрелва и балистични ракети заедно с дроните „Шахед“, а за тяхното прехващане са необходими по-модерни системи за противовъздушна отбрана с голям обсег, като „Пейтриът“. Киев се опитва да убеди САЩ и съюзниците си да му предоставят повече системи „Пейтриът“.

Атака на Русия над Украйна.
Снимка: Getty Images

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK