На фона на проблемите около ядрените програми на Иран и Северна Корея, на високите цени на петрола и войната в Ирак, държавата домакин предлага основни теми на форума да бъдат енергетиката, образованието и здравеопазването.
В Санкт Петербург Русия за първи път ще приеме на своя земя държавните и правителствени ръководители от Г-8. Нейният дебют в това отбрано общество беше през 1997 година когато президентът Борис Елцин участва в срещата в Денвър, САЩ.
"След десетилетие на политически и икономически упадък Русия отново заема своето място начело на масата с политическо влияние, което нараства съразмерно с нейните богатства от петрол и газ", коментира Асошиейтед прес.
Страната е важен фактор в международната политика и членството на Русия в Г-8 е просто отражение на факта, че Русия съществува и е сериозен играч на международната сцена.
Кремъл показа вече, че смята да следва своя линия във външната политика. Президентът Путин обаче съзнава, че това може да не се харесва от всички.
През май вицепрезидентът на САЩ Ричард Чейни разкритикува Русия, че използва горивно-енергийния си комплекс като средство в дипломацията. Друга критика е недостатъчната демократичност на руското общество. Опозицията в страната смята че предстоящата среща ще се превърне в демонстрация на подкрепа за антидемократични действия на властите.
Доколко обаче Г-8 днес е наистина обединение на най-развитите държави в света - този въпрос може да бъде поставен на предстоящата среща. На нея са поканени за участие и ръководителите на Китай, Индия, Бразилия и Казахстан и Мексико. Китай вече е четвърта световна икономика, а експерти смятат, че Индия и Бразилия също могат да претендират за място в клуба на избраните.
