Дали наистина Европейците са в паника от разширяването. Този въпрос задава в своя редакционна статия авторитетното издание. Според “Икономист” дискусиите за България и Румъния представляват усилия да бъдат накарани кандидатките да ускорят реформите.

Ново проучване на общественото мнение, направено по поръчка на Европейската комисия, показва, че повечето европейци - 55 %, намират разширяването за нещо добро.

Още повече разширяването през 2004 г. донесе чиста полза на Европа, увеличавайки търговията, инвестициите и доходите.
Дали разширяването е направило европейските институции негодни за работа? До този момент Европейски съюз общо взето функционира също толкова добре с 25 страни членки, колкото и с 15, коментира “Икономист”.

Като цяло прогнозите, че разширяването ще създаде пречки от всякакъв характер, не се оправдаха на практика, посочва изданието и обобщава:
"Обществената реакция срещу разширяването не отразява опасенията от това до какво наистина би могло да доведе едно бъдещо присъединяване на нови страни. Тя по-скоро е израз на съмнения в това какво са постигнали предишните разширявания. Погледът на обществото е насочен назад, а не напред. А тези съмнения са нерационални, неверни или преувеличени."

* * *

До 300 хиляди български и румънски работници може да отидат във Великобритания през първите 20 месеца след очакваното присъединяване на двете страни към Европейския съюз на 1 януари идната година. Това твърди независима група за наблюдение на емигрантския поток към страната - Мигрейшънуоч.
Групата предупреждава, че Великобритания не бива да е сред шепата страни членки, които ще позволят неограничен достъп до пазарите си на труда, когато нови държави се присъединят към Евросъюза.

Мигрейшънуоч дава пример, че при предишното разширяване британското правителство е прогнозирало, че от май 2004 до декември 2005 г. ще пристигнат между 5000 и 13 000 работници от новоприсъединилите се държави.

Те обаче се оказали не по-малко от 345 000. По данни на групата 76 процента от британците искат правителството да въведе годишен лимит на имигрантите.
Мигрейшънуоч подчертава, че относително високите равнища на бедност в България и Румъния са много силен мотив за техните граждани да се стремят да си намерят работа в страни като Великобритания.