Опитът на Хърватия като 20-ия член на еврозоната предвид присъединяването на страната ни - тази тема коментираха президентът Румен Радев и хърватският му колега Зоран Миланович.

Държавният глава е на официалната визита в Хърватия.

„Рано е да се каже какъв е нашият опит – това, което виждаме, е незапомнено вилнеене на цените. Някои неща страшно много растат, които не могат да се обяснят със стандарта - например цените на имотите“, коментира Зоран Миланович.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Що се отнася до валутата, тя сама по себе си не може да бъде гаранция за пълноценната ни интеграцията в сърцето на Европа“, посочи Румен Радев.

„За мен такава гаранция - и тя е много по - силна, а именно нашите усилия  да се развиваме като модерна, нормална демократична, европейска държава, с върховенство на закона, свобода на медиите, свободна пазарна икономика, това означава и прозрачност при всички обществени поръчки и  защита на собствеността“, допълни той.

Акцентът на двудневното посещение е задълбочаването на двустранното сътрудничество и подкрепата за европейската перспектива на Балканите.

Северна Македония

Северна Македония сама блокира европейския си път, защото отказва да изпълни ключови критерии за членство, заяви българският президент в Загреб.

Mиналата седмица текстовете за македонски идентичност и език бяха премахнати от докладите за напредъка на Скопие, което провокира остра реакция оттам.

Темата за разширяването на ЕС беше водеща в разговора между двамата президенти. Радев подчерта, че България не предявява нови условия, но очаква вече договорените ангажименти да се спазват – сред тях и вписването на българите в Конституцията на съседната ни държава.

На фона на задълбочаващите се кризи в Европа, българският и хърватският президент демонстрираха единна позиция по ключови теми за региона

Румен Радев напомни, че България и Северна Македония имат ясно разписана преговорна рамка и задължения. 

"Ние все още чакаме 3 години след подписване, чакаме РСМ да изпълни едно ясно записано условие, което да отвори вратата за преговорите и това е гарантиране на равнопоставеността на българите в тази страна чрез тяхното вписване в конституцията", заяви Радев.

И той, и Миланович подчертаха, че разширяването на съюза трябва да се основава на реални реформи, а не само на геополитически съображения.

Украйна

"Украйна не е с ясно дефинирана територия, не може да се самофинансира - това е обидно към Черна гора и Северна Македония - че Украйна е по-близо до влизане в ЕС, това е непочтено", коментира Миланович.

Българският президент се срещна и с председателя на хърватския парламент Гордан Яндрокович, както и с премиера Андрей Плачкович.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK