Иран заяви, че няма да участва в нови преговори със Съединените щати по повод ядрената си програма, ако Вашингтон постави като условие Техеран да прекрати обогатяването на уран, предаде БГНЕС, позовавайки се на АФП.
Вашингтон и Техеран проведоха няколко кръга преговори с цел постигане на споразумение по ядрената програма на Ислямската република, но процесът беше прекъснат, след като Израел започна вълна от изненадващи удари по Иран, което доведе до 12-дневна война.
След края на бойните действия и двете страни изразиха готовност да се върнат на масата за преговори, но Техеран настоява, че няма да се откаже от правото си на мирно използване на ядрената енергия.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Ако преговорите бъдат обвързани с прекратяване на обогатяването, такива преговори няма да се проведат“, заяви съветникът на върховния лидер аятолах Али Хаменей — Али Велаяти, цитиран от държавната информационна агенция IRNA.
Изказването идва, след като говорителят на иранското външно министерство Есмаил Бакаи обяви, че няма определена дата за среща със САЩ. „Засега няма конкретна дата, час или място относно този въпрос“, каза той по повод планирана среща между иранския външен министър Абас Арагчи и американския пратеник Стив Уиткоф.
Арагчи и Уиткоф не успяха да постигнат споразумение след пет кръга от преговори, започнали през април — най-високото равнище на контакт между двете страни след като САЩ се оттеглиха от ядрената сделка през 2018 г.
Преговорите, посредничени от Оман, бяха прекъснати след израелската атака срещу ирански ядрени и военни обекти на 13 юни, последвана от ограничени удари на САЩ.
„Бяхме сериозни в дипломацията и преговорния процес, влязохме с добра воля, но, както всички видяха, преди шестия кръг ционисткият режим, в координация със САЩ, извърши военна агресия срещу Иран“, каза Бакаи.
Президентът Масуд Пезешкиан заяви, че Иран „подкрепя дипломацията и конструктивния диалог“. „Продължаваме да вярваме, че прозорецът за дипломация остава отворен и ще следваме този мирен път сериозно.“
Израел и западните държави обвиняват Иран, че се стреми към ядрено оръжие, но Техеран последователно отрича това. Макар да е единствената страна без ядрено оръжие, която обогатява уран до 60% — близо до нужното за бойна глава — Международната агенция за атомна енергия заяви, че няма доказателства, че Иран се стреми към милитаризация на запасите си.
Санкции
Израелските удари, целящи да предотвратят предполагаема ядрена заплаха, убиха ядрени учени и висши военни, но засегнаха и жилищни райони.
На 22 юни САЩ нанесоха собствени удари по ирански ядрени обекти във Фордо, Исфахан и Натанз. В отговор Иран атакува с ракети и дронове израелски градове и удари американска база в Катар.
Степента на щетите по ядрената програма на Иран остава неизвестна. Бакаи заяви, че тя е „все още в процес на оценка“.
Пезешкиан предупреди за „още по-съкрушителен отговор“ при нова агресия срещу територията на Иран.
Говорителят добави, че Иран е в „непрекъснат контакт“ с Великобритания, Франция и Германия — трите европейски страни по ядреното споразумение от 2015 г., от което САЩ се оттеглиха по време на първия мандат на Доналд Тръмп.
Тези страни заплашват да активират механизма за възстановяване на санкциите („snapback“), ако Иран не спазва условията на споразумението. Бакаи заяви, че няма правно, морално или политическо основание за възобновяване на санкциите и че подобен ход ще бъде посрещнат с „подходящ и пропорционален“ отговор, включително заплахи за напускане на Договора за неразпространение на ядреното оръжие.
„Ислямската република Иран все още се счита за страна по СВПД (ядреното споразумение от 2015 г.)“, подчерта Бакаи.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK