Американският президент Доналд Тръмп заплаши Русия със 100% мита, ако не сключи сделка с Украйна в рамките на следващите 50 дни. Това стана ясно от негово изявление пред репортери след срещата му в Белия дом с генералния секретар на НАТО Марк Рюте.
Тръмп обяви, че митата ще бъдат вторични, тоест ще важат за всяка фирма или държава, която търгува с руски стоки.
Кои държави ще бъдат засегнати, ако не бъде сключено примирие навреме?
Ако няма сделка за примирие, САЩ могат да наложат 100% мита не само на Русия, но и на страните, които продължават да търгуват с нея. Това може да засегне следните държави:
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Китай е най-големият търговски партньор на Русия. Двете държави имат много обемна търговия, включително на енергия и суровини, сочат данни на Ройтерс. Ако САЩ наложат мита на китайски фирми, които внасят руски стоки или изнасят за Русия, това може да удари китайския бизнес и да усложни отношенията им.
Индия е втората по големина търговска връзка с Русия и най-големият вносител на руски петрол през 2024 г. Ако Индия продължи да купува руски енергийни ресурси, американските мита могат да направят тези стоки по-скъпи и да създадат икономически трудности.
Турция е важен партньор на Русия с годишен търговски обмен от над 31 млрд. долара през 2023 г., включително газ, петрол, строителни материали и потребителски стоки. Данни на „Блуумбърг“ сочат, че турски фирми се възползват от заобикаляне на някои западни санкции чрез реекспорт.
Беларус и Казахстан са близки съюзници на Русия и членове на Евразийския икономически съюз. Казахстан например е основен пазар за руска електроенергия, като през 2024 г. 54% от руския електроенергиен износ е бил насочен именно натам.
Грузия има значителен търговски обмен с Русия. Само през 2023 г. вносът на руски стоки е надхвърлил 1.8 млрд. долара, включително храни, електроенергия и строителни материали, според Националната статистическа служба на Грузия – Geostat.
Пакистан, макар и с по-малък оборот, има развиваща се бартерна търговия с Русия, особено за петрол и пшеница. Общият обем за 2023 г. е около 1 млрд. долара, посочва изданието „Ал Джазира“.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK