Сега обаче част от държавите от Залива забраниха в състезанията по надбягване с камили да се използват деца - жокеи. Това е дългогодишна практика, защото, колкото по- лек и малък е ездачът, толкова по -бърза е камилата.

Елитът в държавите от Персийския залив от векове пази традицията на надбягвания с камили. За жокеи се използват предимно деца. Освен туристическа атракция, състезанията са бизнес за милиони долари.

Под натиска на организациите за защита на правата на човека, в държавите от залива се прави опит децата - жокеи да бъдат заменени с роботи. Миналата година ОЕА стана първата държава, която забрани да се използват деца като жокеи.

Организации за защита на правата на човека съобщават, че в някои от държавите в залива трафиканти набират деца за участие в състезанията от по- бедни държави, като Пакистан и Судан.

Някои от децата са били продавани от родителите им или са били отвличани. Сега в държавите от залива започна постепенната замяна на децата с роботи. С помощта на УНИЦЕФ вече се създават специални центрове за бившите жокеи, в които ги учат как да живеят като нормални деца.