Групата Де 8 на развиващите се мюсюлмански държави бе създадена през 1997 година и това е петата им среща на върха. В тези страни живеят близо половин милиард души, болшинството от които изповядват исляма. Общият им брутен вътрешен продукт надхвърля 1 трилион 220 милиарда долара, а през последните години стокообменът помежду им се увеличи със 127 процента. Де-8 обединява Бангладеш, Египет, Индонезия, Иран, Малайзия, Нигерия, Пакистан и Турция. Освен икономическите взаимоотношения темата за енергетиката бе една от основните на срещата в Нуса Дуа на остров Бали.
Без да бъде официално споменавана, темата за иранската ядрена програма неофициално бе сред най-обсъжданите. Ако тази програма бъде доведена докрай, Иран ще стане втората мюсюлманска държава с ядрено оръжие. Техеран обаче продължава да твърди, че обогатяването на уран е единствено за мирни цели.
Манкуер Мотаки – Министър на външните работи на Иран: “Никакви инициативи не могат да бъдат в интерес на иранското правителство и на иранския народ ако не съдържат правото на Иран да разработва ядрени технологии за мирни цели. Така че ние очакваме от европейците да проявят рационализъм, както е било в миналото, да приемат иранските права, и тогава ще видят насреща си по-голямо желание за сътрудничество”.
Индонезийските власти съобщиха, че иранският президент Махмуд Ахмединеджад е изразил готовност да преговаря за иранската ядрена програма с Международната агенция за атомна енергия.
