
Повечето от сочените като вероятни титуляри са от екипа на директора на Националното разузнаване. Освен Хейдън, това са и Мери Маргарет Греъм - заместничката на Джон Негропонте по събирането на разузнавателна информация и началникът на кабинета на Негропонте - Дейвид Шед. Заедно с тях като фаворит присъства Франсес Фрейгос Таунсънд - съветник на президента Буш по въпросите на вътрешната сигурност.
Приемайки оставката на Гос, президентът на САЩ окачестви неговото ръководство на ЦРУ като период на преход: “Той допринесе агенцията да се интегрира в разузнавателната общност, а това беше трудна задача. Той ръководеше способно. Той има петгодишен план за увеличаване на броя на аналитиците и оперативните работници, което би спомогнало тази стана да стане по-безопасно място и да ни помогне да победим във войната с терора.
Бившият съветник към Белия дом Ричард Кларк смята, че Портър Гос е допуснал някои грешки: “Той предприе редица стъпки за да доведе в ЦРУ неквалифицирани, неопитни хора от Капитолия и им позволи да се държат арогантно със старши офицерите в ЦРУ.
Медиите припомнят, че по времето на Гос избухна скандалът с тайните полети на ЦРУ до тайни затвори в други държави, където са разпитвани лица, заподозрени в тероризъм. Не е ясно защо си отива Гос, коментира “Асошиейтид прес”. Агенцията цитира представител на разузнаването, според когото е имало различия между Гос и Негропонте.
Портър Гос ръководи ЦРУ по-малко от две години. Конгресмен, републиканец от Флорида, той пое централата в Ленгли след като предишният директор Джордж Тенет подаде оставка заради скандала с невярна разузнавателна информация за Ирак. Тази информация беше основата на решението на администрацията на президента Буш да нахлуе в Ирак. След този скандал беше създадено Националното разузнаване. То обедини 16 структури на разузнавателната общност на САЩ. Негов ръководител стана Джон Негропонте - бивш представител на САЩ в ООН и посланик в Ирак до април 2005 година.