Генерал Майкъл Хейдън е най вероятният приемник на оттеглилия се Портър Гос. Той е първи заместник на директора на Националното разузнаване Джон Негропонте, а преди това е бил начело на Агенцията за национална сигурност. Хейдън покрепя горещо програмата на Белия дом за наблюдение на американски граждани без съдебно разрешение.

Повечето от сочените като вероятни титуляри са от екипа на директора на Националното разузнаване. Освен Хейдън, това са и Мери Маргарет Греъм - заместничката на Джон Негропонте по събирането на разузнавателна информация и началникът на кабинета на Негропонте - Дейвид Шед. Заедно с тях като фаворит присъства Франсес Фрейгос Таунсънд - съветник на президента Буш по въпросите на вътрешната сигурност.

Приемайки оставката на Гос, президентът на САЩ окачестви неговото ръководство на ЦРУ като период на преход: “Той допринесе агенцията да се интегрира в разузнавателната общност, а това беше трудна задача. Той ръководеше способно. Той има петгодишен план за увеличаване на броя на аналитиците и оперативните работници, което би спомогнало тази стана да стане по-безопасно място и да ни помогне да победим във войната с терора.

Бившият съветник към Белия дом Ричард Кларк смята, че Портър Гос е допуснал някои грешки: “Той предприе редица стъпки за да доведе в ЦРУ неквалифицирани, неопитни хора от Капитолия и им позволи да се държат арогантно със старши офицерите в ЦРУ.

Медиите припомнят, че по времето на Гос избухна скандалът с тайните полети на ЦРУ до тайни затвори в други държави, където са разпитвани лица, заподозрени в тероризъм. Не е ясно защо си отива Гос, коментира “Асошиейтид прес”. Агенцията цитира представител на разузнаването, според когото е имало различия между Гос и Негропонте.

Портър Гос ръководи ЦРУ по-малко от две години. Конгресмен, републиканец от Флорида, той пое централата в Ленгли след като предишният директор Джордж Тенет подаде оставка заради скандала с невярна разузнавателна информация за Ирак. Тази информация беше основата на решението на администрацията на президента Буш да нахлуе в Ирак. След този скандал беше създадено Националното разузнаване. То обедини 16 структури на разузнавателната общност на САЩ. Негов ръководител стана Джон Негропонте - бивш представител на САЩ в ООН и посланик в Ирак до април 2005 година.