Сред причините за неефективността на трибунала е липсата на достатъчно правомощия.
Експертът по международно право Джанет Андерсън, която от близо следи работата на Хагския трибунал, казва, че неуспехът по залавянето на Ратко Младич поставя сериозни проблеми пред тази институция. Тежки критики се стоварват освен върху властите в Белград, и върху главния прокурор на съда Карла дел Понте.

Джанет Андерсън – Институт за война и мир: “Много хора биха я отстранили, заради това, че даде толкова много време на сръбските власти. Но трябва да погледнете и от другата гледна точка. Трибуналът няма свои собствени полицейски сили, нямат свой начин да арестуват Младич. Сега Дел Понте разчита на международната общност. Тя възнамерява да се яви пред Съвета за сигурност на ООН през юни и да помоли за помощ и за засилване на натиска върху Сърбия - колко - никой не знае”.

Карла дел Понте и трибуналът бяха силно критикувани и след кончината на бившия юголидер Слободан Милошевич в килията в затвора на съда.

Джанет Андерсън: “Мисля, че след смъртта на Милошевич тук в Хага имаше разочарование. Съдът е под напрежение да приключи делата до 2008-2010 година. Той обаче не разполага с двама от основните обвиняеми - Младич и Караджич. Ако те не успеят да ги заловят, ще има много негативна оценка за този трибунал. Много хора искат да предотвратят това, защото все пак имаше много постижения. Но без тях двамата, въпросът ще е - за какво беше всичко това”.

Събитията в трибунала отекват и в самата Сърбия - фактът, че Белград не арестува издирвания за военни престъпления генерал доведе вчера до блокиране на преговорите с Европейския съюз. Вицепремиерът Миролюб Лабус подаде оставка, която пък поставя на карта бъдещето на правителството на Воислав Кощуница.