
Машината е изчезнала от радарите тази сутрин в 2 часа и 15 минути местно време. На борда е имало пет деца. Сред загиналите са 85 арменци, 26 руснаци, един грузинец и един украинец.
На място са изпратени спасителни екипи от Руското министерство на извънредните ситуации. Останки от машината са забелязани в морето на около пет-шест километра от Сочи - популярен руски черноморски курорт близо до границата с Грузия. “Франс прес” съобщава, че самата машина е на морското дъно на дълбочина 400 метра.
Катастрофата не е резултат от терористичен акт, съобщи агенцията като се позова на заявление на заместник-главния прокурор на Русия.
Висш представител на авиокомпанията “Армавия” съобщи, че пилотът е направил втори опит за кацане поради рязка промяна на климатичните условия довели до лоша видимост и дъждовно време. Андрей Агатянов каза, че отначало пилотът взел решение да се върне обратно в Ереван, но после отново опитал да кацне на летището в Адлер след като получил информация, че времето се подобрило.
В Армения и Русия е обявен петдневен траур. На мястото на трагедията от Москва днес сутринта излетя самолет на Министерството по извънредните ситуации, с който в Адлер пристигнаха група психолози и 22-ма спасители. Всеки момент от Русия за Сочи трябва да излети самолет с близките на загиналите.
Руската прокуратура започна разследване на причините за трагичната авиокатастрофа. По случая е възбудено наказателно дело за нарушаване на правилата за сигурност на полетите. Първоначалните следствени действия ще се проведат под личното ръководство на заместник генералния прокурор на Русия Николай Шепел.
Продължава операцията по издирването на телата на жертвите, под надзора на министерството на извънредните ситуации. Въпреки лошите атмосферни условия, в дейностите участва огромен брой специалисти - над 550 души. Повече от 40 плавателни съда от различни видове, включително 102 специалисти от руското министерство на извънредните ситуации и дълбоководолази.
Двадесет и шест от загиналите в авиокатастрофата пътници, са руски граждани. Руският президент Владимир Путин обеща, че на роднините на жертвите ще бъдат изплатени парични обезщетения. В телефонен разговор днес арменският президент Роберт Кочарян благодари на Путин за съдействието по изясняване на причините за трагедията.
***
За последните пет години станаха четири тежки катастрофи с руски пътнически самолети. Загинаха над триста души. През последните години по-голям е броят на инцидентите с руски военнотранспортни самолети.
Фатален инцидент - от четвърти юли 2001 година отне живота на над 140 души край Иркутск. Малко след излитането си самолетът Ту 154 изчезнал от радарите. Смята се, че причина за катастрофата е отказ на трите двигателя на машината. Това беше най-тежката катастрофа в историята на руската авиация.
Няколко месеца по-късно руски Ту 154 падна в Черно море. Оказа се, че е свален от украинска ракета. Жертвите бяха близо 80. Повечето пътници бяха граждани на Израел.
На 2 юли 2002 година при сблъсък на руски пътнически самолет Ту 154 и товарен Боинг над Боденското езеро загинаха над 70 души. Петдесет от жертвите бяха деца - особено надарени ученици от руската автономна област Башкирия. Причина за катастрофата на границата между Германия и Швейцария беше човешка грешка и серия от нарушения на правилата за безопасност. Наземната система за предупреждаване за опасност е била изключена в момента на удара. На пост е бил само един авиодиспечер от швейцарската служба за управление на полетите Скайгайд. Той не е дал своевременни команди.
На 16 март миналата година Ан 24 с над 50 души на борда, се разби в района на Баренцово море. Загинаха 28 души. Машината се запали при заход за аварийно кацане и впоследствие изгоря. Според властите, метеорологичните условия в района са били благоприятни.