
Първият Вот на Недоверие, беше поискан от дясната опозиция с мотиви, че правителството не се справя със щетите от бедствията и че допуска корупционни практики в усвояването на средствата за възстановяване.
Повече обвинения към настоящето и бивши правителства и по-малко конкретни факти - такава оценка за дебатите изказаха и управляващи, и опозиция.
Депутат от СДС показа снимки от района на Велико Търново, на които се виждат невъзстановени поражения. Един етаж по-нагоре пък правителството организира премиера на своя филм с кадри от възстановени мостове, пътища и подпорни стени.
Опозицията обвини правителството в неспособност, министри пък припомниха, че такива наводнения не е имало преди.
В едно от малкото моменти на конкретика, бяха показани документи, според които комисията по бедствията е платила 2 милиона лева за фургони, след затворен търг, на който са били поканени фирми с абсолютно еднакви документи и без опит в подобна дейност.
"И знаете ли колко струва квадратен метър фургон - между 500 и 900 лева е квадратният метър фургон. За 450 евро мисля, че в голяма част от българските градове ще си купим жилища."
Според друг пример, в конкурсите е била канена сладкарска фирма. Опозицията определи това като регламентирана корупция. Освен с отчет за извършеното, управляващите отвърнаха и с обвинения - към по-предишното правителство на Иван Костов.
Това е първото общо действия на десните в този парламент и това им бе припомняно от управляващите.
Премиерът Станишев не се включи в дебатите. Вотът на недоверие няма да мине - в това са сигурни и от опозицията.
Петдесет народни представители от десницата обвиниха управляващите в корупция и невъзможност да се справят с последиците от наводненията в страната.
По време на дебатите на първия вот на недоверие към правителството на Сергей Станишев формулиран по конкретните теми – “Наводненията” и “Корупционните схеми” - управляващата коалиция обвини опозицията, че използва парламентарната процедура, за да се яви обединена на предстоящите президентски избори.
Тройната коалиция се обяви срещу вота на недоверие и с аргументите на националната сигурност. Както можеше да се очаква най-силният удар срещу 50-те депутати от десницата и лично срещу бившия премиер Иван Костов, дойде от ДПС.
Така дебатите в пленарната зала не изпуснаха темата за бъдещето на дясното политическо пространство. А министрите от кабинета на Сергей Станишев не се показаха притеснени за постовете си.
Министърът на държавната политика по защита на населението от бедствия Емел Етем отхвърли обвиненията за корупция, политически чадър над корумпираните и лошо управление.