Поскъпване на потребителката кошница от 105 на 107 лв. отчитат от Държавната комисия по стокови борси и тържища
Разликата при плодовете и зеленчуците е 8 лв. Спрямо същия период миналата година при основните хранителни продукти е 4 лв.
Увеличение има при черешите и ябълките, както и при захарта. При основните храни има лек скок при сиренето със 7 ст., а при пилешкото - със 17 ст. повече за килограм.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Пазарът е стабилен и големи вариации в цените на едро няма, показва анализът на Държавната комисия по стокови борси и тържища.
Последните данни обаче показват, че плодовете са тези, които оскъпяват повече потребителската кошница.
По данни на председателя на комисията това се дължи на компрометираната реколта на плодовете. Предстои да се анализира причината за скока на цената на пилешкото месо.
В момента спекулативни цени на пазара не се наблюдават.
„Общата разлика на годишна база е 12 лв. Когато започнахме тези брифинги, беше 13 лв. - тоест ние имаме едно относително задържане на разликата между 2024 и 2025 г. Като цяло 25-а няма как да не е по-скъпа. Някакви проценти инфлация има - въпросът е той да е с бавни темпове и въпросът е да е следствие на пазарни взаимодействия да обуславя път на развитие. Между 2 и 3% такава инфлация се поличава ежегодно - няма как без нея“, каза Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK