Министърът бе категоричен, че въпреки слабостите, една обективна оценка на евроекспертите не би създала проблем за България. Сред критиките са това, че НСБОП работи на парче и не разследва поръчковите убийства, както и че няма нито едно дело за пране на пари от наркотици.

“България ще се бори за по-голяма ефективност като се създадат екипи, които да концентрират цялата работа по проучването и разследването на конкретни престъпни групи и извършените от тях престъпления. Основен проблем и приоритет остава липсата на жива оперативна информация, която да доведе до предотвратяване на престъпления, признава министърът.

На въпрос на Би Ти Ви не смята ли, че данните от Центъра за изследване на демокрацията , според които над 300 милиона лева годишно се превъртат през партийните централи и техни сателитни фирми като нерегламентирано финансиране и услуги, е коренът на неуспехите в борбата на службите със сивата икономика и групировките от мафиотски тип, министърът отговори: “Вие считате ли, че през политическите партии минават 300 милиона? МВР не се е занимавало и няма да се занимава с политическите партии. Сметната палата да има право на ревизии и проверки на партийните централи и фондациите им, това не се случва в момента”.

От сметната палата днес напомниха, че в петък изтича последният срок, в който политическите партии са длъжни да представят заверените си финансови отчети за 2005 година.

***
Главният прокурор Борис Велчев ще сезира конституционния съд, ако някой злоупотреби и тълкува неправилно поправките в основния закон на държавата и се създаде възможност за посегателство върху независимостта на съдебната власт.
Главният прокурор напомни, че вчера конституционната комисия е препоръчала поправки в някои от текстовете, които минаха на второ четене. И това беше един от мотивите му да откаже коментар, докато не се приеме окончателния текст.

На въпрос на Би Ти Ви как ще се обясни на евроекспертите предложеното изменение в правата на правосъдния министър вместо "да контролира" с израза "да проверява делата", след като на български език "да проверява" означава на английски език "да контролира", той отказа коментар.

“Ще коментирам окончателния конституционен текст. Ако той не създава никакви трудности в интерпретацията си - чудесно. Ако той породи такива трудности, ако създаде такива предпоставки за посегателство върху независимостта на съдебната власт, ще бъде сезиран Конституционния съд, но не веднага, а тогава, когато възникне повод за това”, поясни Велчев.

Основната препоръка към прокуратурата от евроекспертите е свързана с борбата срещу прането на пари. У нас за такова престъпление няма нито една присъда, даже и оправдателна. Втората препоръка е свързана с недостатъчните резултати в борбата с организираната престъпност и корупцията.