
Протестите започнаха лекарите в Бургас.
Точно в 13.30 часа над 200 медицински работници излязоха пред сградата на бургаската болница. Медицинските работници се заканиха, че това е само началото. Повечето от тях не се притесняват да признаят, че им се налага да работят допълнително.
Д-р Николай Недев - завеждащ Неврохирургия - МБАЛ – Бургас: "От 25 години работя в медицината. Винаги работя на минимум 2 места"
Д-р Иван Казмин - ординатор – терапевт: " Работя на 3 места, защото с 280 лв. с 25 години трудов стаж, 2 клинични специалности. Това ми е заплатата."
Д-р Антонио Душепеев – гинеколог: "За да се поддържа 1 нормален стандарт на живот след толкова виждате какви са реалностите."
Пациентите обаче казват, че исканията на здравните работници са неоснователни, тъй като не са доволни от обслужването на лекарите.
Здравните работници поискаха от държавата да се вземат спешни мерки за покриване на задълженията на болниците, за преоценка на клиничните пътеки и да се върнат брутните заплати от декември 2005 година. В противен случай медиците се заканиха, че ще предприемат национални протести.
"Много съм учуден от протестите и исканията на Медицинска федерация "Подкрепа". Така министърът на здравеопазването коментира за Би Ти Ви, започналото лекарско недоволство. По думите му, много директори на болници не знаят за предстоящите протести, а и самите лекари не били добре информирани за стачните искания.
Преди два дни синдикатите, работодателите и здравният министър подписаха новия колективен трудов договор.
Проф. Гайдарски заяви, че в документа, заложените минимални заплати на лекарите са по-високи от поисканите в протестната декларация на синдиката.
”Просто не мога да разбера за какво става въпрос?! Те искат минимална заплата за лекарите 405 лева, а ние сме заложили 480 лв. за началниците, 440 за старшите лекари, 400 за обикновените лекари и 380 за най-младите”, поясни министър Гайдарски.
Протестиращите настояват 40 % от парите по клинични пътеки да бъдат добавяни към заплатите на лекарите. На 15 април ще има уравняване на парите, които трябва да получат болниците и съответно тези пари ще бъдат дадени на лекарите и сестрите.
“Ние сме казали изрично, че минимум 40% трябва да се дадат на хората във вид на заплати, допълни Гайдарски.
Според здравния министър е нереалистично догодина да бъдат отделени 8 % от БВП за здравеопазване.