Днес здравният министър, работодатели и синдикати подписаха новия колективен трудов договор в здравеопазването. Документът регламентира минималните заплати в здравната система. Здравният министър чу новината за започващите протести на лекарите минути преди да подпише новите минимални заплати.

Медиците настояват да получават към възнагражденията си най-малко 40 % от приходите на болниците.

От здравния синдикат към КТ Подкрепа искат правителството да изплати дълговете на лечебните заведения, за да не се покриват задълженията с парите за заплати. Настояват следващата година за здравеопазване да бъдат определени 8 % от БВП.
Протестите започват след два дни.

Те ще бъдат мълчаливи в самите здравни заведения по определен график, като дежурните екипи ще бъдат в готовност за спешна медицинска помощ или при влошаване на пациент.

Синдикатите възразиха срещу малкото увеличение на новите минималните заплати, но подписаха колективния трудов договор.

Така месечните възнаграждения на директорите в бюджетните здравни заведения ще започват от 480 лева. Завеждащите отделения и главните счетоводители ще взимат не по-малко от 330 лв. Минимумът за старшите лекари е 300 лв. , а специалистите-висшисти ще се разписват под 280 в.

Документът регламентира и минималните заплати в многопрофилните болници. За началниците на тделения размерът е 480 лв., за старшите лекари - 400 лв., за главна медицинска сестра базата е 320 лв., а за старша медицинска сестра, акушерка, рехабилитатор, зъботехник - 270 лв.

Допълнителен бонус ще има за извънреден труд. Предвидени са повече дни за отпуск. Освен новия колективен трудов договор, решението за лекарски протести седмицата започва и с финансови проверки в болниците.

* * *
Потребителската такса от един лев и 60 стотинки, която всеки пациент плаща при посещение на семейния си лекар, не трябва да се премахва. Според националното сдружение на общопрактикуващите лекари, ако таксата отпадне, това може да доведе до повече корупция и фалити на лекари.

Потребителската такса формира една трета от общия доход на семейните лекари и не трябва да отпада, категорични са медиците. Те подкрепят сегашното решение таксата да е в размер на един процент от минималната заплата.

Семейните лекари поискаха още спешна промяна на условията за специализация по обща медицина. По закон, всички Джи Пи-та трябва да преминат курса на обучение до 2009 година. Но бройките не са достатъчни и не са добре разпределени за цялата страна, алармираха лекарите.