
Така дори и след приемането на България в Европейския съюз и отпадането на границите, хората от българската и от гръцката част на Родопите, ще останат изолирани.
15 километра преди границата с България асфалтът свършва. Въпреки че от подписването на първото споразумение за отваряне на нови гранични пунктове изминаха 10 години, на това място не е свършена никаква работа.
От българската страна изграждането на първокласен път започна преди повече от половин година. А интерес от отварянето на границата имат и хората в Гърция.
"И това е много важно да се отвори от Ксанти към Смолян през Рудозем и оттам да може да се отива до Пловдив, което ще ни даде възможност да използваме магистралата София - Истанбул."
Официалната причина за забавянето е, че първият гръцки проект е предвиждал път със средна скорост 110 километра в час, което е много скъпо и Европейският съюз е отказал финансиране.
Неофициално хората споделят друга причина. Въпреки че хората тук се водят турци, в домовете си те говорят български език - също както съседите им от другата страна на границата. С това си обясняват поддържането на изолацията.
По време някои от политиците са се изказали, че не трябва изобщо да се отварят тези пунктове, ама мислим че това трябва да остане в миналото. И мисля, че тези политици вече не са в правителството и мисля, че няма да има бъдеще за такива идеи.
Не е останала в миналото друга практика - допускането на чуждестранни журналисти в този район на Гърция става само след специално разрешение.