Резерватът бе изправен пред опасността да остане без своята емблема, за каквато са утвърдени пеликаните, след като поройните дъждове през миналото лято отнесоха гнездилището им. Това наложи преди няколко месеца, екип на фондацията, да предприеме операция по възстановяване на местата, които обитават екзотичните птици.

Нови платформи и значително увеличена гнездова площ приютиха тази година пеликаните в Сребърна. Орнитолозите очакват като се затопли времето да пристигне и основната група, която обикновено наброява между 80 и 120 двойки. По това време започва размножителния им период.

Павел Симеонов - орнитолог, председател на фондация „Льо Балкан-България": „Те в момента са превъзбудени и започват парадите - т.нар. брачни паради. Те са в най-красивото си оперение -знаете, че 10 дни единствено в годината гушите им стават кърваво червени и се появяват къдрави пера по главите им, от където идва и името им къдроглав пеликан.

До средата на април се очаква пеликаните да се сдобият с потомство. В езерото Сребърна, световно-застрашените птици в момента съжителстват с около 30 лебеда и 100 водни кокошки. Предвид обратния прелет на птиците от юг и опасността от заразяване с птичи грип, орнитолозите изразяват и загриженост за оцеляването на пеликаните:

Павел Симеонов - орнитолог, председател на фондация „Льо Балкан-България": „Знаем, че три пеликана бяха намерени на Дунава, близо до Козлодуй. Нашият въпрос е: дали тези птици са изследвани и дали имаме обратна връзка? Птичият грип съществува ли при тях, дали представлява заплаха за тяхната популация".

От РИОСВ-Русе засега успокояват, че дори да бъде открито огнище на птичи грип сред домашните птици в село Сребърна, няма да се стигне до унищожаване на пеликани или лебеди, които обитават езерото до селото. И все пак подобна ситуация, според специалистите, ще се обсъжда и с международните екологични организации, тъй като обитателите на резервата “Сребърна” са защитени не само от българското законодателство, но са и под егидата на „Юнеско".