За да се справи с кризата социалното министерство изготви национална стратегия за развитието на България в следващите 15 години. Насърчаване на раждаемостта, намаляване на детската и майчина смъртност и увеличаване на продължителността на живота са основните насоки в националната демографска стратегия.

Сексуалната култура на населението също играе важна роля в демографското развитие. Само за последните две години майка са станали повече от 40 хиляди тийнейджърки. Трябва да се работи и в посока намаляване на детската смъртност, която в момента е 12 на 1000. Според направените изследвания България е на едно от първите места в Източноевропейските страни по брой извънбрачни деца.

Цел в демографската стратегия е намаляването на абортите.В момента те са 1318 на 1000 живородени деца. Част от насърчаването на раждаемостта е увеличение на средствата, които получават майките по време на майчинство.

За решаване на демографските проблеми от следващата година социалното министерство предвижда облекчени кредити за младите семейства.

В същото време 270 хиляди двойки или близо половин милион българи искат, но не могат да имат деца, сочи проучване на неправителствената организация Българска асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве.

Лична проверка на Фани Давидова по закона за достъп до обществена информация показала, че в държавните институции, като Здравната каса и в центъра за здравна информация, НЯМА статистика за това колко са двойките у нас, които не могат да имат деца.

Не става ясно и на какво се дължи проблемът на бездетните двойки, както и как се лекуват те. Тя и съпругът й са образовани 33 годишни българи, които искат да имат дете, но на този етап не могат.  От пет години са в спиралата на методите за преодоляване на стерилитета и още не са се отказали да отгледат живот.
Фани решава да попита как държавните институции следят проблема със стерилитета, след като БАН излиза с доклад за демографския срив. От отговорите разбира, че проблемът на половин милион българи не е приоритет за държавата. От миналата година здравната каса поема лекарствата на 1500 жени, решили да опитат ин витро.

Жените, чиито опит е бил неуспешен, могат да се включат отново в програма само след една година. Според засегнатите от проблема, държавата демонстрира престъпно нехайство към едни 270 хиляди български деца, които могат да бъдат родени.