
Текстовете в конституцията касаещи депутатските имунитети и тяхното отнемане бяха подкрепени от Коалиция за България, НДСВ ДПС, БНС, осем депутати от ОДС и трима независими. Днес депутатите регламентираха възможността всеки обвинен депутат сам да преценява дали да се откаже от имунитета си или да търси опека от парламента.
Главният прокурор ще може да иска имунитета на народен представител за всички престъпления по Наказателния кодекс, а не само за тежките, както е сега. Дебатите по поправката продължиха близо 4 часа.
По-разгорещени бяха страстите в парламента при обсъждането на текстовете за така наречения импийчмънт на главният прокурор и на председателите на върховния административен съд и на Върховния касационен съд.
Тримата първи магистрати могат да бъдат освободени за системно неизпълнение на задълженията си и за уронване на престижа на Съдебната власт с решение на поне две трети от депутатите в парламента. От ДСБ изразиха опасения, че така парламентът фактически ще може да кадрува в съдебната власт и да злоупотребява с контролните си функции над висшите магистрати.
Тройната коалиция обаче, не се съобрази с тези критики и прие текстовете, така както са одобрени от временната парламентарна комисия за промените в основния закон.
Дори и днес - при приемането на изключително важните промени в конституцията - депутати си позволиха да гласуват с чужди депутатските карти.