
На международна донорска конференция в Пекин, европейският комисар за здравеопазването и защитата на потребителите - Маркос Киприану, призова всички нации да работят заедно в борбата срещу заплахата от птичия грип.
По преценка на Световната банка, за борбата с болестта са необходими около милиард и 500 милиона долара. Донорският фонд ще бъде в помощ на страните, които са засегнати от заболяването и които се намират в рискови зони.
По критериите изработени от организаторите, България е сред страните с висок риск, поради близостта си с възникнали огнища в съседни и близки страни - Турция, Румъния, Украйна, Русия, Хърватия.
Семейните лекари все по-често обясняват на пациентите си кога е опасен птичият грип за хората. Районните инспекции по обществено здраве от вчера разпространяват листовки с мерки и препоръки при евентуални случаи на птичи грип в България. Информацията е публикувана и в Интернет-страниците на здравните институции.
В листовките се обяснява, че хората могат да се заразят с вируса само при директен контакт с инфектираните птици или птичи тор и със замърсени от пернатите предмети и повърхности. Най-важно е честото миене на ръцете.
На първо място трябва да се спазва лична хигиена. Това означава чисти ръце при всяка една вирусна инфекция - така както е при вирусни хепатит, така е при птичия грип. Повечето общопрактикуващи лекари засега сами се информират как да разпознаят болестта.
Затова болен има повишена температура, неразположение,кашлица, затруднено дишане, хрема, парене на очите или конюнктивит и е бил в контакт с птици, трябва да потърси лекарска помощ.
До края на седмицата листовките трябва да са раздадени в цялата страна.
Заради информациите за птичи грип, продажбите на пилешко месо и продукти у нас са паднали с повече от една трета, алармира пред Би Ти Ви председателят на Съюза на птицевъдите - Борис Стоименов. За по-малко от месец, цената на килограм пилешко в магазинната мрежа е паднала с около 40 стотинки. При яйцата, количествата и цените в търговската мрежа засега остават непроменени