
На първото си заседание Парламентът прекъсна законодателната програма и чу предупреждението на земеделския министър, че въпреки че няма данни за заболяването в България, страната е застрашена - от Турция - поради честите контакти между населението от двете страни и евентуалното пренасяне на сурово месо, а от Румъния - заради миграцията на прелетните птици от север на юг.
Засилен е и контролът върху изпълнението на превантивните мерки, които бяха обявени по-рано през седмицата.
Утре предстои Парламентът да приеме позиция и препоръки към действията на правителството във връзка с опасността от птичи грип.
***
Резултатите от кръвните проби, взети от мъртвите кокошки в кърджалийското село Глухар, отхвърлят категорично съмненията за инфлуенца. Това е съобщил директорът на дирекция "Здравеопазване на животните" в Националната ветеринаро-медицинска служба - д-р Пенчо Каменов. В кръвта на птиците не са открити и симптоми на нюкясълска болест, известна още като псевдочума. Проверките в личните стопанства в село Глухар продължават.
***
До края на седмицата във всички населени места в област Силистра, ще се проверява дали хората спазват забраната - домашните птици да не се пускат извън дворовете на личните стопанства. Тази мярка беше наложена, след като ветеринарните специалисти са констатирали, че въпреки пряката опасност от пренасяне на птичи грип, селските стопани пренебрегват мерките за безопасност.
В сезона на активен прелет на белочелата гъска, режимът в резервата "Сребърна" също е затегнат.
Ежедневни обходи по вода и суша правят охранителите в резервата. И въпреки, че не са се натъквали на мъртви птици, признават, че риск да се пропусне някоя птица все пак съществува.
Около 5000 белочели гъски нощуват в езерото. През деня обаче се насочват към нивите с пшенични посеви.
Голямо ято се установява в нивите до силистренското село Айдемир. В селото домашни птици по улиците не се виждат. Заради близостта си до езерото, някои от хората са се поддали на паниката и са изклали птиците си.
Повечето хора осъзнават опасността от пренасяна на заразата в селото им, но има и такива, които пренебрегват заповедта на областния управител и оставят птиците си по улиците.
Кметовете ще бъдат глобявани, ако птици от домашните стопанства се разхождат по улиците. Ветеринари вече са издали 18 предписания на кметове.
Диви и домашни птици съжителстват в опасна близост във водите на язовир "Студен кладенец", в покрайнините на Кърджали. Там зимуват 90% от прелетните птици, смятани за приносители на инфлуенцата, тревожат се от местното Ловно-рибарско сдружение. Индустриалната зона на Кърджали е населена с животновъдни ферми, в които освен прасета се отглеждат патици и гъски. Във водите на язовира плуват свободно и дивите, и питомните птици.
Язовир "Студен кладенец" е сред най-големите в България по водна площ. Той не замръзва дори при минусови температури и през януари гъмжи от пернати. Представителите на Ловно-рибарското сдружение в Кърджали са предупредили стопаните да не допускат питомните стада до дивите им събратя. Област Кърджали обаче не е в списъка на рисковите зони, което възпрепятства контролът и не допуска налагането на глоби.
***
Влизането в страната през Контролно-пропускателен пункт "Дунав мост", става при изключителни мерки за сигурност срещу птичия грип. Особено строго се проверява вноса на хранителни продукти. Птиче месо, пренасяно като храна за лична консумация се конфискува и се изгаря в пещите на Ветеринарно-медицинската служба в Русе.
***
Здравословното състояние на двама от заразените в Турция със смъртоносния щам H5N1, се влошава, съобщи турският премиер Реджеп Тайип Ердоган. Петнадесет души в южната ни съседка досега са заболели. Световната здравна организация обяви, че страната взима адекватни мерки за справяне с бума на смъртоносния вирус. Организацията се опитва да установи, защо заразата в Турция се разпространява толкова бързо сред хора, особено сред децата.
***
Междувременно в Румъния бяха открити нови две предполагаеми огнища на заразата - в села в югоизточната част на страната, в окръг Браила. Досега в южната ни съседка са регистрирани 23 огнища на болестта. Избити са 120 000 птици.
***
Вирусът на птичия грип може да укрепне, да стане ендемичен в Турция и да застраши съседните страни. Това предупреди агенцията на ООН по прехрана и земеделие - ФАО.
Агенцията за прехрана призова съседните на Турция страни - Армения, Азербайджан, Грузия, Ирак, Иран и Сирия, да останат в състояние на тревога, да прилагат строг контрол и да информират населението за развитието на ситуацията.
“Ситуацията е обезпокояваща, защото имаме повече огнища, отколкото предполагахме. Обикновено вирусът се пренася чрез дивите птици или търговията, но тогава има едно-две огнища. С незабавна реакция и чрез унищожаването на птици разпространението се прекратява и болестта се ликвидира. В случая рискът за съседните страни на изток, в района на Кавказ, е действително висок”, коментира Джоузеф Доменек - ФАО.
Вирусът може да се разпространява въпреки строгия контрол, включващ избиването на птици. Много хора и животни могат да се разболеят, ако всички засегнати места не бъдат напълно изолирани, предупреждават експертите на ФАО. От изключително значение е незабавното съобщаване на властите за случаи на зараза и координираният отговор.