Български ученици завоюваха бронзов медал на престижен международен турнир по физика.
От учениците се изисквало да решат задачи, които нямат решение.
За разлика от задачите в училище, при които пътят е равен на скоростта по времето и отговорът е един, на турнира за млади физици, Елена Йорданова трябвало да решава задачи по физика не като ученик, а като учен.
"Те не са конкретно решаване на някаква задача, а изследване на някакво явление и е доста близко до работата, която истинските учени правят", коментира тя.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Например, да се опише пътят на магнита, който се върти над други два магнита. Или да се обясни явлението, при което две пръчици изтласкват друг предмет.
"Това е много полезен турнир, защото по този начин учениците действителност се докосват до изследователския подход в образованието - нещо, което в България липсва изцяло", коментира Никола Каравасилев, астроном и учител на Елена.
Турнирът се проведе в Швеция и в него участваха 180 ученици от 35 държави. Нашият отбор, който е от три момичета и две момчета, спечели бронзов медал.
"Като имайте предвид, че тези задачи нямат решение, нямат публикувано решение, нямат и крайно решение. Това са проблеми във физиката, с които продължават да се занимават и по-нататък даже в живота", посочва гл. ас. д-р Мария Жекова, ръководител на отбора.
Елена е 11. клас в математическата гимназия в Русе и след като завърши училище, обмисля дали да учи теоретична физика в Софийския университет и да търси решение на задачите, които все още нямат решение.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK