В деня, в който отдаваме почит на гениалното дело на първоучителите, ви срещаме с младите умни и талантливи деца на България, които ни прославят на международни олимпиади по целия свят.
Андрей Пенчев
Срещата ни с тях започва от Италианския лицей в София. Там се срещаме с четвъртокласника Андрей Пенчев. Едва на 10 години той вече е усетил в ръцете си тежестта на световната купа по математика.
Тази година Андрей стана абсолютен световен шампион в неговата възрастова група, като единствен реши всички 30 задачи без нито една грешка. Олимпиадата се проведе в Шънджън, Китай.
Математическият му талант се проявяват още на 2 години.
„В началото беше само броене, сравняване на числа. Измисляне на „има ли по-голямо число от това“, което знам. Колко бързо мога да преброя назад от 100. Започнахме да броим през прозореца колко коли минават, колко гълъба кацат на пейката в парка – такива неща. И не сме спирали горе-долу оттогава“, разказва майка му Аделина Пенчева.
Не спират и наградите. Андрей е лауреат на няколко международни форума. В Дубай печели Диамантена награда – отличие над първо място и се класира в топ 3 на най-добрите в света.
На състезания, организирани от Хонконг и Тайланд, на които се явява онлайн, печели златни медали. Родителите правят всичко възможно, за да подкрепят Андрей, включително и финансово – за самолетни билети и такси за участие в международните финали, на които се класира.
„Най-много ми харесват логическите задачи, защото са много интересни и трябва да намериш начин, за да ги решиш. Не можеш веднага да се сетиш как“, казва самият Андрей.
Най-голямото постижение на младия математик е купата от Китай. Справя се с 30-те задачи за час и 20 минути. На подиума на победителите обявяват неговото име.
Андрей се подготвя за олимпиадата в Дубай през лятото, а у нас ще кандидатства в Софийската математическа гимназия.
Теа Венкова
С числата е свързан и Космосът – почти толкова необятен, колкото е любопитството на 14-годишната Теа Венкова. Миналата година печели стипендия от Центъра за творческо обучение и прекарва седмица в образователния лагер по модел на НАСА в Измир, Турция.
Класира се, като пише есе за ролята на изкуствения интелект в космическите експедиции.
„Аз се фокусирах върху роувърите на Марс, които са контролирани от изкуствен интелект. Има пясъчни бури, които пречат на роувърите. Трябва този изкуствен интелект да бъде поправен как да реагира на тези бури. И също друго нещо - идея, която от много дълго време се мисли – купол на Марс, в който роувърите могат да се прибират“, разказва Теа.
„От Космоса се интересувам, откакто се помня. Много обичам да уча за съзвездията, астрофизиката. Като едно от първите неща, които бях прочела, е защо Слънцето гори, как гори. Всъщност не гори, защото няма кислород в Космоса. Получаваш толкова много информация, благодарение на книги, интернет“, разказва още Теа.
Участниците в лагера в Измир преминават програма с фокус върху науката, инженерството, изкуството и математиката. Развиват физиката и ума.
По време на престоя си Теа е отличена с наградата Right Stuff, която се връчва на участник, показал качества на бъдещ космически изследовател.
Мечтата на Теа е да стане неврохирург.
„Ако отида в Америка и там уча в някой университет, ще отида в НАСА и ще работя като невроучен и ще помагам на астронавти“, казва тя.
Ивайло Пачов
Необятен като Космос е и светът на изкуството, в който срещаме 18-годишния Ивайло Пачов. Тази година завършва Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“ в София.
„Винаги съм рисувал. Просто никога не съм се замислял за точно специфичен момент, в който съм решил, че искам да се занимавам с това нещо завинаги. Просто така си е било винаги“, разказва Ивайло.
Като малък задълбочено разглежда рисунките в детските книжки. По-късно, вдъхновен от художници като Виктор Паунов, Любен Зидаров и Николай Райнов, Ивайло се насочва към илюстрацията на книги, на което ще се посвети и занапред.
„Искам много да допринеса за развитието в частност на книжните тела, като цяло на печатната графика и на изданията на книгите, защото това наистина е висша форма на изкуство за мен, която включва драматизъм, включва рисуване чисто линеарно. Като цяло книгите са нещо много важно, което подбужда някакви чувства у хората и те са много силно нещо. Много бих се радвал някой ден да илюстрирам Майстора и Маргарита и да бъде издадена. Тази книга лично на мен много ми промени мисленето като сюжетът е достатъчно интересен и наистина много предразполага към интересни илюстрации, композии и решения откъм оформление“, казва Ивайло.
Той печели голямата награда за артистична рисунка със скици от вечерен акт. Участва и на биеналето на илюстрацията в София, където представя авторски комикс. Тази година е сред тримата отличници на националния конкурс за учебна рисунка.
„Художникът трябва да има развито зрение и да обръща внимание на неща, които средностатистическият човек не може да види. И то не е само откъм композиция и като цяло да забелязваш много неща, за което ти трябват и много познания по анатомия. Трябва да знаеш какво търсиш в едно лице“, казва Ивайло.
Сега за него предстои кандидатстване в Националната художествена академия.
Мира, Виктор, Дамян и Никола
Това са Мира, Виктор, Дамян и Никола – отборът ни по химия, който преди дни се завърна с четири медала – eдин сребърен и три бронзови, от Международната Менделеева олимпиада в Бразилия. Младежите са възпитаници на Софийската математическа гимназия.
„Принципно Менделеевата олимпиада твърди, че е най-сложната олимпиада по химия в света и е много трудно да решиш дори 90% от задачите“, казва Мира Дулева.
„Тази година олимпиадата беше значително по-трудна от минали години“, споделя Никола Нанков.
„Притеснението беше най-голямо, в момента в който очакваме резултатите“, допълва Виктор Ангелов.
Българските участници прилагат знанията си в два теоретични кръга и един практически с провеждане на няколко експеримента.
„Първият беше да се смесят няколко неща в епруветка и просто да се получи един определен цвят, който след това асистентът в стаята да каже че е точният. Вторият и третият бяха по-интересни. Те бяха количествени. Тоест трябва да определиш колко количество вещество има в нещо, което са ти дали. Четвъртото беше качествен анализ допълнителни реактиви, както намериш за добре“, разказва Виктор.
„Изисква много конкретни познания за химични елементи, които обикновено не се изучават толкова задълбочено в училище и съответно човек трябва да се задълбочи много повече в конкретни изследвания и много по-специфични реакции, отколкото генералното изучаване на химията“, разказва Мира.
Далеч от ума на обикновения човек е и да си зададе въпроса – може ли да се открие българска вода в Бразилия? Нашият отбор по химия не само си го задава, но и намира отговора.
„Аз не обичам да пия всякаква вода и затова бях изследвал относително много марки вода, включително и чешмяна вода – съотношението на йоните как кореспондира на вкуса им. Бях открил една относителна формула и като отидохме в Бразилия, отидохме в супермаркета и трябваше да си купим вода. Нямахме идея каква да е, но искахме да има вкус на българската вода. И заради това гледахме няколко води отзад съотношението на йоните им. И взехме тази, която най-много се доближава до българската и наистина вкусът ѝ беше точно като българската и бяхме много доволни“, разказва Дамян Иванов.
Заедно с медалите от тази година активът на България на Международната Менделеева олимпиада по химия е два златни, 16 сребърни и 28 бронзови медала. И тази година очакванията в чужбина към българския отбор са били големи.
Мира е приета в Кеймбридж и се надява до октомври да намери финансиране, за да замине. Виктор е приет в Университета „Дюк“ в САЩ. На Дамян и Никола им предстои завършване идните години, а сега се подготвят за олимпиада в Дубай през юли.
Родители и учители разказват, че навсякъде българските деца са известни с това, че винаги заемат челните места в различни дисциплини на науката и изкуството. Води ги жаждата за знания и стремежът да променят, а с таланти като техните, вратите към света са широко отворени.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK