Това доказва проверката по случая, извършена от Изпълнителната агенция по трансплантация. За две години в Св. Екатерина са извършени 20 недокладвани трансплантации на бъбреци. От тях една е била неуспешна. Месец - два по-късно реципиентът се е върнал отново в България с друг донор, за нова трансплантация. Според специалисти това е косвен признак, че донорите и приемащите пациенти не са били роднини, тъй като рядко се случва един и същ пациент да има двама близки с подходящо здравословно състояние и желание да дарят органа си.

Основното изискване за легалност на трасплантациите с орган от жив донор е бъбрекът да е дарен, а не продаден и да е от роднина на нуждаещия се, обясни уволненият директор на агенцията по трансплантациите.

Би Ти Ви разполага с декларациите на донорите и реципиентите, от които става ясно, че те са заверени нотариално от един и същ израелски нотариус, въпреки че от имената на пациентите личи, че са от различни краища на Израел. За някои от донорите няма адресни данни.

Декларациите са само 6 за общо 20 операции.
В тези декларации и донора, и реципиента са идентифицирани с израелските им паспорти. но в Израел се допуска двойно гражданство. така, че напълно възможно е тези донори да идват от Украйна или Молдова, но да имат и израелски паспорти.

Държавата Израел в лицето на Министерството на отбраната, категорично финансира всяка една една трансплантация на бъбрек, независимо къде е извършена и то в едни много сериозни финансови граници. т. е не е от особено голямо значение дали е богат, или не израелският репициент, защото му плаща държавата. нещо, което е достатъчно укорително.

Практиката в Европейския съюз не е единна. Австрия, Швейцария и скандинавските позволяват т. нареченото не роднинско даряване на органи от живи донори. У нас все още е забранено. Ако не се докаже, че донорството на 20-те израелци е с комерсиална цел и не че са били роднини на 20-те нуждаещи се, остава неопровержимото нарушение че трансплантациите не са регистрирани в едноседмичен срок.

Другият пропуск е, че не е спазено изискването на закона да се извършват трансплантации само на регистрирани пациенти в листата на чакащите у нас. Според специалисти тези нарушения, които не са престъпления, могат да доведат до глоба до 50 000 лева, но не и до наказателна отговорност.
Принципал на болницата нарушител Св. Екатерина е министърът на здравеопазването. Ако случаят се развие според тази хипотеза, министър Радослав Гайдарски ще трябва да наложи санкция на себе си.