Столичният общински съвет прие декларация, с която се разграничава от вчерашния инцидент, при който пострадаха 10 души след сблъсък между местните хора на село Габра и частни охранители от мина Чукурово.

“Съжалявам, че това се случва там, както видяхте ние напълно се разграничаваме от подобни действия, но така или иначе ние изпълняваме министерското постановление , тъй като към този момент това е единственото място, което трябва да се подготви, за да се извози боклукът, на 15 януари капацитетът ни се изчерпва навсякъде, където можем да съхраняваме балите”, заяви Бойко Борисов.

Така в средата на януари столицата отново ще бъде изправена пред криза с боклука. За да не се случи това, общината търси алтернативни площадки за балиращите машини, както и терен за депо за боклуците.

"Към момента се е ангажирало правителството, за което ние му благодарим, тъй като това е изключително тежък проблем и общината сама, както не е могла да се справи досега, пропуснати са златни години в които е могъл да се реши въпросът и със Суходол и с изграждането на завода , за съжаление виждате, пълна безнаказаност”, допълни кметът.

Утре Бойко Борисов ще се срещне с кмета на Елин Пелин Янко Янков и с кмета на села Габра Любен Андреев, за да обсъдят проблема с боклуците.

Кметът на село Габра ще обжалва решението на правителството за разполагане на площадка за складиране на отпадъци, край мина Чукурово. След вчерашните сблъсъци в района, днес стана ясно, че охранителите, които нападнаха протестиращите, не са официално упълномощени да охраняват мината. Образувано е дознание за хулиганство.

След разпитите всички охранители са освободени, съобщи началникът на полицията в Елин Пелин, майор Стоил Томев. Установено е, че четирима от тях са имали право да носят оръжие, а 13 са криминално проявени. Никой не е имал право да охранява мина Чукурово.

Никой от управата на мината не беше днес на работното си място, за да обясни как и откъде са наети охранителите. От кабинета на изпълнителния директор на мината обясниха, че от лагера на протестиращите не допускат и служителите на мината.
Според кмета на селото Любен Андреев, става дума за умишлено създаден проблем с боклуците и хората не са имали никакъв изход, освен да направят палатков лагер.

Определена днес контактна група от 9 човека, ще се срещне с кабинета, с депутатите и със Столична община, за да се разреши въпроса. Жителите ще чакат решението на Върховния административен съд