
Те настояват за допълнителни около 132 милиона лева, за да учат децата при нормални условия. Преподавателите искат да се върне целодневната работа в училище, кръжоците и занималните, да има втори час на класа, да се назначат психолози, да продължи санирането на училищата, да се подобрят спортните площадки и да се увеличат учителските заплати с 15% през следващата година.
В момента средната учителска заплата е 305 лева. Исканията на учителите подкрепи и Организацията на училищните директори.
Ако до края на седмицата не бъдат изпълнени исканията на учителите, от петък две хиляди преподаватели започват гладна стачка.
Час преди края на днешния протест пред събралите се застана просветният министър. Като решение министър Вълчев предлага да се закрият част от маломерните и слети паралелки и учителите да се пренасочат към кръжоци и извънкласни дейности. В това число назначаването на психолози и падогогически съветници в големите училища. Министърът бе категоричен, че увеличението на работните заплати с 15 % не зависи от него.
Преподавателите настояват да бъдат увеличени заплатите им от 1 януари догодина с 15%, а не както се предвиждаше от 1 юли 2006 г. с 6%. Според Янка Такева за това са необходими допълнително 132,5 млн. лева.
За да не бъдат затваряни училищата и детските градини, в стачните действия ще участват лидерите на Синдиката на българските учители заедно с общинските ръководства на профсъюза. Ако до 25 ноември изискванията на протестиращите не бъдат изпълнени, председателят на СБУ Янка Такева ще започне гладна стачка.
В Пловдив вицепремиерът и министърът на образованието Даниел Вълчев заяви, че исканията на учителите са справедливи.