Това заяви за Би Ти Ви министърът на здравеопазването Радослав Гайдарски, който участва в регионалната среща на министрите на здравеопазването в Атина. Целта на форума е да се изработи регионален план за превенция на птичия грип.

Причините за оптимизма на министър Гайдарски са две. България е първата страна от Югоизточна Европа, в която действа Междуведомствен кризисен щаб и Пандемичен комитет за предотвратяване на заразата. Освен това е единствената страна от региона, която вече е отделила държавен бюджет за птичия грип.

Според министър Гайдарски отпуснатите 2,5 милиона лева са крайно недостатъчни, но България има големи шансове да получи финансова подкрепа от Европейския съюз, тъй като в Брюксел били наясно с ограниченията, които ни налага валутният борд.

Европейският съюз действа по посока на финансирането на производството и разпространението на антивирусни ваксини, съобщи пред форума комисарят по здравеопазването Маркос Киприану.
“Това е глобален проблем и затова всяко регионално споразумение е много важно. Всяка страна трябва да има свой национален план за действие срещу разпространението на птичия грип”, допълни той.

Маркос Киприану съобщи още, че всичките 25 членки на Евросъюза имат такива планове. Национален план е разработила и България, предстои той да бъде приет от Министерски съвет.

"Рискът от грипна пандемия е налице, той ще е устойчив, а еволюцията на заплахата е непредвидима", заяви пред форума представителят на Световната здравна организация Бернардус Гантер.

Според организацията в случай на пандемия грипните ваксини ще са недостатъчни в световен мащаб, тъй като се произвеждат само в 10 страни.