
В бюджета няма средства за покриване на дълговете на болниците. Това заяви министърът на финансите Пламен Орешарски преди заседанието на Министерския съвет. Той каза още, че състоянието на системата като цяло ще бъде обсъдено на специално заседание на Министерския съвет.
Решението на проблема със задълженията на болниците е приватизиране на дейността вътре в тях. Това обяви пред Би Ти Ви доцент Атанас Щерев. В студиото на “Тази сутрин” депутатите от здравната комисия в парламента, заявиха че подкрепят действията на министъра с изключение на мерките срещу директорите на двете кардиологични болници в София и Пловдивската университетска болница.
Според Стойчо Кацаров от ДСБ смяната на директорите в трите болници е акция за отклоняване на вниманието от истинските проблеми в здравеопазването: "Има няколко драматични проблема в здравеопазването - има над 100 млн. дефицит на здравната каса, над 200 млн. дългове на болниците, когато отидеш за преглед след пето число на месеца трябва да си плащаш за прегледа. Когато влезеш в престижна болница да те оперират ще трябва да си платиш на някой иначе няма да можеш да влезеш. Има милион и двеста неосигурени български граждани, които обаче се лекуват за сметка на Здравната каса. Има недостиг на лекарства за онкоболните и махането на Чирков няма да реши нито един от тези въпроси".
Според депутата от НДСВ доцент Щерев в болниците има нерегламентирани плащания, защото здравните вноски са три пъти по - ниски от необходимото:
"Парите да болниците трябва да минават през касата и да бъдат минимум 800 милиона лева. Второ - основния пакет на касата трябва да отговаря на тези пари. Трябва да се въведе ко-пеймънт с активиране на доброволните фондове и такива от социалното министерство. Това са трите основни неща, по този начин ще се спрат кешовите плащания в болниците".
Необходима е изцяло нова платформа за здравеопазването, която да бъде приета от всички политически сили. Това смята ръководството на многопрофилната областна болница във Велико Търново. В момента в болницата се извършва проверка от Министерството на здравеопазването. Болницата има неплатени сметки към фирми-доставчици на лекарства и апаратура, и неизплатени сметки за ток и парно.
Задълженията на областната болница възлизат на 600 000 лева. Една от причините за натрупването е, че клиничните пътеки покриват само 40-50% от лечението на някои заболявания като инфаркт на миокарда.
Парите по пътеката не покриват и разходите за болнични дрехи, отопление и поддръжка на апаратурата. Търновската болница прави близо половин милион разходи за пациентите защото поддържа две бази.
Болницата има неразплатени суми освен към фирми-доставчици на медикаменти и оборудване така и към енергийните компании