Комисиите ще бъдат постоянно действащи органи и ще се произнасят по спорове за нарушения на Етичния кодекс, който печатни и електронни медии подписаха през ноември миналата година.
Представителите на журналистическата квота в комисията на електронните медии са Иво Инджев от Би Ти Ви, Емилия Иванова от БНТ, Нина Венова от БТА и Пролет Велкова от "Дарик радио". От независимата квота, в комисията влизат - юристът Александър Кашъмов и Весела Табакова, преподавател в Софийския университет.
В двете постоянни Комисии по етика ще членуват по 12 представители на журналистите, издателите и собствениците на електронни медии, както и независими медийни експерти. Комисиите ще се произнасят при жалби и казуси за нарушения на Етичния кодекс на българските медии.
Комисарите няма да постановяват финансови глоби и санкции, но техните препоръки или порицания за некоректни статии и репортажи ще бъдат задължително обявявани от провинилата се медия - но при условие че тя е подписала Етичния кодекс на българските медии.
Такива етични комисии работят в много европейски държави и техните решения преди всичко осигуряват морална удовлетвореност на несправедливо обвинените и оклеветени лица и институции, коментира консултантът от Би Би Си Яша Ланге.
Във Великобритания работи много активно голяма прес комисия, която годишно получава около 3500 оплаквания на граждани. Членовете на комисията решават нужно ли е да се публикува поправка, уточнение или извинение към засегнатите. Обикновено тези средства за въздействие удовлетворяват хората.
Пред комисиите не може да се отправят искове за парични компенсации. Такива санкции ще се налагат само по съдебен път.
