
Според арабски дипломатически източници, близки до либийското правителство, от осъдените ще бъде поискано да внесат компенсация в специален фонд в полза на благотворителната организация, ръководена от сина на либийския лидер Муамар Кадафи - Сейф ал Ислам. Компромисното решение било предложено от Съединените щати и Европейския съюз.
Миналия месец американският президент Джордж Буш също призова българките да бъдат освободени. Либийският Върховен съд ще се произнесе на 15 ноември по обжалването на смъртните присъди на шестимата медици. Либия призовава България да изплати обезщетения на семействата на заразените деца.
София отказа с аргумента, че няма основание за такова искане, защото медицинските сестри са невинни и трябва да бъдат освободени, припомня “Ройтерс”.
В коментар по повод публикацията, министърът на външните работи Ивайло Калфин заяви: "България няма никакво намерение да изплаща компенсации на семействата на децата, заразени със СПИН в Бенгази, защото няма причина. България участва и е двигател на хуманитарния план на ЕС, насочен към създаване на капацитет за лекуване на СПИН в Бенгази. Участваме в този план и неправителствената организация, която предстои да отиде в Либия, е подготвила дарение, което е допълнение към този европейски план за действие”.
Той обсъди делото и с докладчика на Европейския парламент за България - Джефри ван Орден, който призова натиска върху Либия да продължи и българските институции да побързат: "Надявам се в следващите дни да видим ползотворна намеса, която да доведе до задоволително разрешаване на кризата. Аз активно действам за освобождаването на сестрите и това е нещо. Трябва да се действа бързо, защото 15 ноември наближава. Винаги съм оптимист, но е необходимо да се оказва натиск, за да се реши въпросът по подходящия начин".
На 15 ноември във Върховния касационен съд ще бъдат обжалвани смъртните присъди. Министър Калфин прогнозира, че ако либийският съд е обективен, ще вземе под внимание всички доказателства, които показват, че българките са невинни.
Според министъра на правосъдието Георги Петканов, не се налага в Междуведомствената комисия за делото в Либия да бъде обсъден въпросът за отмяна на смъртното наказание на българските медицински сестри срещу компенсации, защото това би означавало признаване на вина на българските медици. Министър Петканов коментира това, след заседание на Висшия съдебен съвет.