Средствата бяха поискани на Министерството на здравеопазването. С тях ще бъде създаден национален резерв от антивирусни средства, ще се осигурят предпазни средства за лекарските екипи, ще се закупят ваксини и специална екипировка за ветеринарно-медицинския персонал.

В случай, че птичият грип се разпространи на наша територия, с част от парите ще бъдат обезщетявани собствениците на засегнатите от болестта птици.

Освен това Министерството на здравеопазването откри "горещ" телефон, на който всеки гражданин може да се получи актуална информация за птичия грип. Дежурен експерт ще отговаря на въпроси, как да се предпазим, как да опознаем симптомите на болестта и какви са възможностите за лечение.

Горещият телефон в Министерството на здравеопазването ще работи всеки делничен ден от 10.00 до 12.00 часа и от 14.00 до 16.00 часа.

“Ние решихме освен информацията която се качва на сайта на министерството да има достъп и до една такава гореща линия, на която гражданите могат да получават по всяко време интересуващата ги информация, кои са страните, в които има разпространение, в които има възникнали случаи на заболяване сред хората и най-вече чисто практически мерки по отношение на това какво трябва да прави обикновения човек в ежедневието си”, обясни д-р Ангел Кунчев, началник на отдел “Противоепидемичен контрол”.

От здравното министерство подчертават, че при намерени мъртви птици, гражданите трябва да звънят не на горещия телефон, а да сигнализират Националната ветеринарно-медицинска служба. 

Същевременно експертите на Европейската комисия дадоха положителна оценка на мерките, които страната ни е взела за неразпространение на птичия грип. Това стана ясно след заключителната среща на двамата експерти с директора на Националната ветеринарно-медицинска служба  -  Жеко Байчев, който очаква докладът на чуждите експерти да е готов следващата седмица.

В продължение на 4 дни германският епизоотолог Карстен Пьоч и италианският специалист Джовани Котели преценяваха профилактиката на птичия грип в рисковите райони у нас. След посещенията си в Хасковско, Бургаско, Варненско и Силистренско, експертите са установили, че населението и ветеринарите са достатъчно информирани за опасното заболяване. Препоръчали са да осигурим възможности за поемане на повече лабораторни проби.

“Ако сега тази дейност е в състояние да поеме нуждите на страната, то при избухване на заболяване ще е необходимо този капацитет да се увеличи”, коментира Байчев.

Евроекспертите са посъветвали още, диагностиката да се извършва диференцирано.

Когато се касае за едно врабче, един гълъб, добре е тези проби да стигат до Регионалните ветеринарно-медицински служби, там да се обсъждат, но не всичко да постъпва в лабораторията”, допълни Байчев.

Новото е, че фирми предлагат тестове, които могат да се правят при полеви условия и на хора, и на птици и които бързо установяват грипния вирус. Вирусът на птичия грип обаче се открива при допълнително изследване.

“С този тест на място в рамките на 15 минути може да се потвърди или отхвърли веднага, дали се касае за птичи грип или за друга инфекция, от която могат да умират птиците”, обясни Димитър Маринчев, управител на фирма за лабораторно-диагностични реактиви.

Тестът открива и мъртви вируси в хранителни продукти, което го прави полезен при граничния контрол.

А във Великобритания започна заседание на министрите на здравеопазването на Европейския съюз. На срещата се обсъжда взаимодействието между 25-те страни-членки за противодействие на птичия грип. На заседанието присъства и българският министър на здравеопазването Радослав Гайдарски.