Корупционният индекс показва, че България е сред страните, за които се приема, че има проблем с корупцията.
България с индекс 4 е с близо 6 пункта по-назад от държавите като Исландия и Финландия, в които корупцията е минимална. Всички страни от европейския съюз са с индекс над 5.
На лице е стагнация на потенциала на институциите да противодействат на корупцията, което може да се дължи на изчерпване на мерките и да предполага необходимост от промяна на посланията.

Стратегията, която правителството има за противодействие на корупцията не работи. В тази връзка би трябвало да се промени към преформулиране на целите и преминаване към подхода:"хващане на голямата риба". Това заявиха от агенцията. Местният клон на "Трансперънси интернешънъл" в България не участва в определянето на индекса за страната.
Това е бизнес индекс, който ориентира чуждите инвеститори за нивото на корупция в близо 200 държави.

Чуждестранните инвеститори преценяват нивото на корупция в определена страна и съответно, калкулират разходи, които биха дали като подкупи в съответната страна.
От "Трансепарнси Интернешънъл" отчитат отлив от чуждестранни инвеститори у нас.

Най-честите измами, за които на данъчни служители се дават подкупи, са източването на ДДС, избягването на санкции, скриването на обороти и укриването на данъчни и осигурителни задължения. Изводът прави Центърът за изследване на демокрацията в Доклад за корупцията при данъчното облагане, огласен днес.

Макар общественото мнение да не поставя на първо място по корумпираност данъчните, корупцията сред тях тревожи изключително- тя осигурява ресурса на останалите видове корупция, твърди авторът на доклада.

За да може бизнесът да плаща за обществени поръчки, лицензи и така нататък, той трябва да поддържа някакви нива на черни каси.
Самите данъчни сочат като причини за корупцията в средите им ниското заплащане, възможността за произволно тълкуване на законите, преплитането на служебните интереси с лични, и моралът.
Не можеш на някой да му налееш с магическа пръчка в главата етични правила за поведение, ако неговите ценностна система, морал, професионален опит и каквото щете като рутина и житейски път не е настроено да ги приеме, заявиха даначните. Борбата с корупцията е в ръцете на правоохранителните органи и правосъдната система, смятат от Агенцията за финансово разузнаване.
Ненаказуемостта на извършените престъпления е най-добрият мотивиращ елемент за извършване на корупционни дейности.

За последните години корупционен натиск е оказван средно на една от пет фирми. Така равнището на корупция сред данъчната администрация остава високо, обобщава изследването.