Птицата е горски бекас и не живее в градски условия, а минувачите не бяха допускани до нея в радиус от 4 метра. Сигналът е подаден в полицията тази сутрин в 9 часа. Генералният директор на Националната ветеринарно-медицинска служба обясни, че не са давани указания за подобни действия, когато се намери мъртва птица.

Птичият грип се характеризира с масова смъртност при пернатите, така че не е необходимо да се отцепва района около всяко врабче. У нас ежегодно умират около 2 милиона птици, а дори и да са заразени с птичи грип - инфекцията не се предава по въздуха.

Доцент Байчев обясни, че резултатите от пробите на намерените в Бургас мъртви птици ще са готови до 4 дни, но по думите му в конкретния случай най-вероятно не става въпрос за птичи грип.

Според птицепроизводители психозата,която се създава заради птичия грип в страната, е златна мина за фармацевтичните компании. В птицефермите вече са взети необходимите мерки за предотвратяване на заразата.

"Самият вирус като вирус не се съдържа в месото на птиците, а само в чревния тракт.......Унищожават го всички нормални елементарни дезинфектанти,дори най-обикновения сапун."

Според производителите, минимален риск от проникване на вируса има само за дворните птици,които контактуват с прелетните и пият вода от нерегламентирани водоизточници. Двама европейски комисари, които са в страната ни от вчера ще помагат в диагностиката при съмнения за птичи грип. До четвъртък те ще изготвят доклад за мерките, които се взимат у нас.

Тринадесет мъртви птици бяха открити през почивните дни във водоеми край Бургас - на вълнолома край Сарафово и на брега на езерото Мандра, край село Константиново. Три от птиците са от най-рисковата група прелетни, които могат да пренасят птичи грип.

Според Районната ветеринарно-медицинска служба е много вероятно птиците да са умрели от естествена смърт. Мъртвите птици са изпратени за изследване в София.

Според националния епидемиолог доцент Мира Кожухарова опасенията от епидемия у нас засега са несъстоятелни.
Предвидено е да се купи национален запас от два препарата, които според специалистите, лекуват грипа и птичия грип при човека.

Ветеринарните специалисти от Европейския Съюз, които са в Турция заради птичия грип, заявиха, че няма признаци болестта от която умряха хиляда и 800 пуйки да представлява проблем за хуманитарното здравеопазване в страната. От своя страна властите в Румъния увериха днес, че двете селища - огнища на птичи грип са изолирани. Експерти обаче предупреждават, че рискът остава, защото миграцията на прелетните птици едва сега започва.

Експерти от ЕС посетиха село Къзъксъ, съобщи Франс Прес. В селото и района вече са избити около 10 000 птици като мярка за ограничаване на разпространението на болестта. Властите в страната твърдят, че няма друго огнище на болестта. Според белгийския специалист Филип Худар, инкубационния период при птиците е кратък така че още следващата седмица ще се визи дали взетите мерки са достатъчни и ефективни. Худар обаче беше оптимист, че няма особена опасност за хората

В момента болестта е главно ветеринарен проблем, а не на здравеопазването. Затова ЕС изпрати тук ветеринари, а не хуманитарни лекари.  Ерик Стоугард, бивш главен ветеринар на Дания и член на делегацията каза, че е нормално ЕС да иска да има информация непосредствено на място. Стоугард каза, че Турция е подготвена да се справи с проблема.

По- сложно е положението в Румъния. Миграцията на прелетните птици не подлежи на контрол, а тези дни в делтата на Дунав се очаква да дойдат хиляди диви птици. Според орнитолозите около 300 -350 хиляди диви патици ще дойдат да зимуват от райони в Русия и Казахстан където вече е имало случаи на птичи грип.